Doping tak, proteza nie

Lada moment rozpoczną się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym. Odbędą się w Norwegii. Gwiazdą mistrzostw ma być i pewnie będzie Marit Bjoergen, taka norweska Justyna Kowalczyk. Bjoergen ulubienicą Norwegów stała się już rok temu, gdy na olimpiadzie w Vancouver zdobyła cały pęczek złotych medali, ale niekompletny, bo jedno złoto odebrała jej właśnie Kowalczyk. Do zdobycia kompletu złotych medali na mistrzostwach świata w Oslo Bjoergen jest faworytką numer 1, bo w tym sezonie nie przegrała (poza sprintem) jeszcze ani jednego biegu w międzynarodowej obsadzie. Bjoergen nokautuje rywalki, wygrywa z nimi z kilkunastominutową przewagą. Tak właśnie było w sobotę, gdy wygrała z Kowalczyk różnicą ponad 17 sekund.

To jest w tej chwili kolosalna przewaga, którą Bjoergen podłamuje psychicznie rywalki. Ale główna różnica między Bjoergen, a innymi biegaczkami polega na tym, że Bjoergen jest chora, a rywalki zdrowe. Norweżka jest chora na astmę. Federacja narciarska robi ukłon w stronę biegających astmatyków i zezwala im na zażywanie leku, który w przypadku zdrowych zawodników traktowany jest jako niedozwolona substancja dopingująca. Powstaje w tej sytuacji oczywiste pytanie, czy zdrowy zawodnik ma takie same szanse z zawodnikiem chorym, ale posiłkującym się leczniczym środkiem dopingującym?

Fachowcy odpowiadają, że gdyby chory na astmę zawodnik nie zażywał zabronionego zdrowym specyfiku, to nie byłby w stanie biegać. Ale fachowcy nie podają, o ile wzrasta wydajność astmatyka po zażyciu specyfiku ze środkiem dopingującym i jaką daje mu to przewagę nad zawodnikiem chorym, który tego specyfiku zażywać nie może.

Przed ostatnią letnią olimpiadą przetoczyła się w mediach dyskusja, czy zezwolić na start w sprincie biegaczowi z amputowanymi nogami. Naukowcy skonstruowali mu protezy umożliwiające bieganie, ale olimpijscy fachowcy od przestrzegania równych szans dla wszystkich orzekli, że protezy te dają inwalidzie przewagę nad biegaczami zdrowymi i zabronili mu startu na igrzyskach.

Jaka jest różnica między protezą na nogach kalekiego biegacza, a specyfikiem, który zażywa Bjoergen? Kalekiemu sprinterowi protezy umożliwiają ściganie się ze zdrowymi, ale mu się na to nie pozwala, pozwala się natomiast biegać Bjoergen, dla której organizmu funkcję protez biegacza spełnia lekarstwo. Wobec powyższego pierwsze pytanie jakie ciśnie się na usta, to: – dlaczego?

Krzysztof Pipała

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments