Doposażą kardiologię

Otrzymany sprzęt pozwoli nam na wykonywanie pełnego spektrum zabiegów kardiologicznych i sprawi, że znajdziemy się w czołówce pracowni hemodynamicznych – mówił Konrad Dudek, specjalista w dziedzinie kardiologii ze szpitala MSWiA. Fot. autor

RZESZÓW. Ministerstwo zdrowia wsparło rzeszowski szpital MSWiA 3 mln zł.

W środę, 14 sierpnia, w szpitalu MSWiA w Rzeszowie podpisano umowę na dofinansowanie pracowni hemodynamiki i elektrofizjologii, a właściwie do tworzonej właśnie, pierwszej na Podkarpaciu sali hybrydowej, która pozwoli na wykonywanie zabiegów u pacjentów, którzy nie mogą być leczeni klasyczną metodą operacyjną. – Dotacja będzie przeznaczona m.in. na zakup zestawu do krążenia pozaustrojowego, systemu elektroanatomicznego, aparatu echokardiograficznego ACT i modułu do rekonstrukcji anatomii jam serca – mówił Zbigniew Widomski, dyrektor placówki.

Obecna na uroczystości wiceminister zdrowia, Józefa Szczurek-Żelazko, zaznaczyła, że dotacja pochodzi z prowadzonego przez resort zdrowia programu wspierania szpitali ponadregionalnych. Budżet programu wynosi ponad 1,3 mld zł, z czego na wsparcie kardiologii w Polsce resort przeznaczył ponad 246 mln zł. – To świadczy o tym, jak ważnym obszarem dla obecnych władz jest obszar kardiologii, który bardzo dynamicznie się rozwija. Postęp technologiczny w tym obszarze jest niebywały, wchodzą nowe metody leczenia i ważne jest, żeby podążać za tym leczeniem, i państwo to robicie – powiedziała Szczurek-Żelazko.

Dyrektor Widomski podkreślił zaś, że przyznana dotacja jest uzupełnieniem do realizowanego już projektu dotyczącego adaptacji pomieszczeń po starym bloku operacyjnym. Wartość tego projektu to ponad 12 mln zł. Zapowiedział też utworzenie w szpitalu chirurgii onkologicznej, części urazowej w zakresie chirurgii ogólnej, neurochirurgię, co będzie całkowitym novum w szpitalu i reumatologię.

W 2020 roku planowane jest zakończenie prac przy budowie nowego bloku operacyjnego i Szpitalnego oddziału Ratunkowego oraz lądowiska dla helikopterów przy szpitalu. Wartość całej inwestycji to 50 milionów złotych. Pracownia hemodynamiki, czyli kardiologii inwazyjnej w szpitalu MSWiA w Rzeszowie zaczęła przyjmować pierwszych pacjentów pięć lat temu. Każdego roku wykonywanych jest tu ponad 3 tys. zabiegów. W ubiegłym roku właśnie tu wykonano pierwszą w regionie operacje wszczepienia podskórnego kardiowertera – defibrylatora serca. Na Podkarpaciu działa w sumie osiem pracowni kardiologii inwazyjnej. Rocznie w Polsce na zawał serca umiera blisko 90 tysięcy osób.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o