Dostaniesz list od ZUS o wysokości emerytury

- Ten projekt wzmocni współpracę ZUS ze szkołami. Będzie korzystny zarówno dla uczniów, jak i dla Zakładu - podkreśliła Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie. - Mamy nadzieję, że realizacja tych czterech tematów pozwoli uczniom zaznajomić się z zasadami działania systemu ubezpieczeń społecznych, a kiedy już podejmą aktywność zawodową, staną się świadomymi ubezpieczonymi. Fot. Wit Hadło

– Mimo że świadczenia emerytalne są obecnie obliczane ze składek zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, to udowodniony staż pracy ma wpływ na prawo do ewentualnego podniesienia emerytury do kwoty minimalnej – mówi Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie. wynagrodzenia. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Jeżeli pracowaliśmy przed 1999 r., dostarczmy jak najszybciej do zakładu ubezpieczeń historię naszego zatrudnienia.

W jakiej wysokości otrzymamy emeryturę, jeśli nagle przestaniemy pracować, a jaką – jeśli będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego? Takie m.in. informacje – przekaże nam ZUS w liście, który wkrótce wyśle do 20 milionów Polaków.

W liście „Informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS według stanu na 31 grudnia 2016 r.” Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformuje nas, ile pieniędzy odłożyliśmy na naszym koncie emerytalnym i przedstawi symulacje dotyczące przyszłych emerytur. Te symulacje wysokości emerytury mogą być ciekawą lekturą, bo od 1 października br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące obniżenia wieku emerytalnego.

Dwie symulacje wyliczania emerytury
W pierwszej symulacji wysokość emerytury zostanie obliczona przy założeniu, że właśnie teraz przestajemy pracować i nie będziemy pracować aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, który będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Druga symulacja dotyczy szczególnie tych młodszych Polaków. Ich wysokość emerytury będzie bardzo niska, wynosząca nawet tylko kilkaset złotych. Aby zachęcić ich do dalszej pracy i opłacania składek, ZUS poda też wysokość emerytury w chwili przejścia na emeryturę.

Niestety, ZUS nie przedstawi trzeciej symulacji. Według propozycji rządowej, po osiągnięciu wieku emerytalnego nie musielibyśmy decydować się na przejście na emeryturę. Byłaby natomiast możliwość podjęcia pracy jeszcze przez kilka lat. W takim przypadku emerytura będzie wyższa.

Nie każdy dostanie minimalne 1000 zł
Może być i tak, że z obliczeń wpłaconych składek wyjdzie nam niewielka emerytura, np. poniżej 500 zł. Mimo to dostaniemy co miesiąc 1000 zł brutto, ale tylko w przypadku, gdy spełniamy wymogi uzyskania emerytury minimalnej. Emeryturę w takiej wysokości mogą otrzymać te osoby, które wprawdzie zgromadziły niewielki kapitał na koncie emerytalnym, ale mają długi staż. W przypadku kobiet jest to przynajmniej 20 lat, a w przypadku mężczyzn – 25 lat.

Przedstawmy ZUS-owi historię zatrudnienia
Osoby, które pracowały przed 1999 rokiem otrzymają zwaloryzowany kapitał początkowy. Co to takiego? Przed tym rokiem nie istniały indywidualne konta emerytalne. Dlatego ZUS nie jest w stanie policzyć sumy wpłaconych przez daną osobę składek i przyjmuje tylko określoną wartość w oparciu o udokumentowany staż pracy. W interesie każdej osoby pracującej przed 1999 rokiem jest przedstawienie ZUS-owi pełnej historii swojego zatrudnienia. Dwa miliony Polaków jeszcze tego jednak nie zrobiły.

- Przykładowo, wśród 10407 ubezpieczonych z terenu działania rzeszowskiego Oddziału ZUS, którzy osiągną wiek emerytalny 1 października 2017 r. w wyniku jego obniżenia, ustalonego kapitału początkowego nie mają 532 osoby – poinformowała Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie. – Konsekwencjami nieprzedłożenia dokumentów niezbędnych do ustalenia kapitału początkowego jest proporcjonalne zmniejszenie wysokości świadczenia.

ZUS w liście przypomni o tym, w jaki sposób należy złożyć wniosek o obliczenie kapitału początkowego.

Mariusz Andres

do “Dostaniesz list od ZUS o wysokości emerytury”

 1. beton

  Pytanie moje jest takie: Po co ten cyrk z wysyłaniem listów? Nie można by było zrobić każdemu klientowi dostępu do systemu np do zakładki „moja emerytura” ? Albo wysyłać maila z info o emeryturze albo jeszcze na tysiąc różnych sposobów powiadomić? A tu nie, nie można lepiej wg.ZUS wysłać listy do 20mln ubezpieczonych (koszt 20mln * koszt listu) – z nie swoich pieniędzy łatwo jest wydawać. Dziś prawie każdy ma telefon, więc taką informację można bez problemu dostarczyć choćby sms-em. Ale lepiej żeby w ZUSie armia urzędasów pracowała nad przygotowaniem tych danych (koszt pracy) a następnie dać zarobić poczcie (koszt wysyłki). Mi osobiście ten list do niczego nie jest potrzebny, chyba tylko żeby zobaczyć przyszłą mizerię i szyderczo się uśmiać. Może dożyjemy czasów, gdy ktoś wreszcie się opamięta i zacznie racjonalnie wydawać pieniądze podatników.

 2. jojo1

  Niech się wezmą wreszcie do roboty a nie latają po rynku i na kawki. Czytam o tym złowieszczym liście już od stycznia a jest maj za pasem.

 3. "czytelniczka"

  W 100 proc. zgadzam się z Mistrzem zlikwidować zus nfz pieniądze na składki wpłacać na swoje prywatne konta, a potem przy emeryturze rozliczyć je i wiem że to są moje pieniądze, a nie robię na darmozjadów i gówno z tego mam a oni pobory i premie i się śmieją i rzucają ochłapy i ciesz się że w ogóle coś masz.

 4. gość

  Dlaczego pracownicy nie są codziennie kontrolowani alkomatem na zawartość alkoholu? Powinni być!!!

  • Karl Krematorzysta

   A w Rzeszowie Panienki zakupki w czasie pracy,imprezy w kręgielni Galaktyka….A no się bawią….Przecież klepanie w komputer i papiery stresują.Jak im źle to niech w*lają do McDonalda albo Biedronki,zobaczyć jak się faktycznie PRACUJE!

 5. lolek

  Niemam co robić tylko latać i dostarczać dokumenty tym szumowinom i tak na stare lata będziemy zdychać z głodu przez tę bandę

 6. Mistrz

  Złodziejski zus już dawno powinien zostać zlikwidowany. Ludzie pracują nie na siebie ale na armię urzędzasów czy innych obiboków. Lepiej zlikwidować i niech każdy uczciwie pracuje na siebie. Więcej zostanie w kieszeni

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.