– Dotacje dwukrotnie wzrosły, a nie zmalały – mówi marszałek Ortyl

- Dotacja dla wojewódzkich szpitali i przychodni na przestrzeni roku wzrosła dwukrotnie, z 25 055 072 zł na dzień 1.01.2013 r. do 52 205 218 zł na 24.09.2013 r. (po uwzględnieniu zmniejszenia w roku bieżącym dotacji dla onkohematologii i alergologii) - mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Fot. Wit Hadło
– Dotacja dla wojewódzkich szpitali i przychodni na przestrzeni roku wzrosła dwukrotnie, z 25 055 072 zł na dzień 1.01.2013 r. do 52 205 218 zł na 24.09.2013 r. (po uwzględnieniu zmniejszenia w roku bieżącym dotacji dla onkohematologii i alergologii) – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Opozycja zarzuciła marszałkowi, że „zabrał” środki finansowe przeznaczone na inwestycje w zakresie onkohematologii i alergologii. Ten zaprzecza.

Marszałek tłumaczy, że obie wspomniane inwestycje, na które poprzedni zarząd zarezerwował w sumie 9 mln zł (za mało!), w tym roku skonsumują niewielką część tych pieniędzy. Gros wydatków pochłoną natomiast w roku 2014 i na ten rok zabezpieczono dla nich środki. Chodzi o zadanie pn. „Przebudowa Budynku Apteki Szpitalnej na potrzeby Oddziału Alergologii” i „Nadbudowa Bloku Dziecięcego H na potrzeby Oddziału Onkohematologii Dziecięcej”, na którą część nakładów zostanie sfinansowana ze środków unijnych.

Według marszałka, wprowadzone zmiany miały charakter porządkowy, wynikały z przepisów ustawy o finansach publicznych oraz ustawy o działalności leczniczej. Wysokość środków publicznych (udzielanych dotacji) nie może bowiem przekroczyć kosztów realizacji zadania. Ponieważ koszty realizacji w roku 2013 będą mniejsze niż pierwotnie planowano, zmniejszono kwotę dotacji o kwotę, która nie będzie wykorzystana w br.

Z 25 do 52 mln zł
– Samorząd województwa dokłada starań o rozwój podkarpackich zakładów opieki zdrowotnej, w miarę możliwości dotuje inwestycje, zakupy sprzętu i aparatury medycznej. Dotacja dla wojewódzkich szpitali i przychodni na przestrzeni roku wzrosła dwukrotnie, z 25 055 072 zł na dzień 1.01.2013 r. do 52 205 218 zł na 24.09.2013 r. (po uwzględnieniu zmniejszenia w roku bieżącym dotacji dla onkohematologii i alergologii) – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego. – Udzielono też 2 100 000 zł pomocy finansowej dla powiatowych zakładów opieki zdrowotnej, w tym 1 500 000 zł na rozwój onkologii przeszczepowej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzozowie oraz 600 000 zł na utworzenie dyspozytorni medycznych w Mielcu, Sanoku i Krośnie.

Rezerwa budżetowa też częściowo poszła „na zdrowie”
Z kwoty 31 mln zł rezerwy ogólnej pokryto ujemny wynik finansowy trzech szpitali (ok. 6 000 000 zł) oraz sfinansowano szereg inwestycji i zakupów sprzętu medycznego na kwotę ok. 15 000 000 zł, w tym między innymi: doposażenie pracowni endoskopowej oraz przystosowanie obiektów do wymogów bezpieczeństwa pożarowego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, modernizację pomieszczeń w budynku przy ul. Warzywnej 3 w związku z przystosowaniem pomieszczeń dla potrzeb zespołu poradni i pracowni kardiologicznych przeniesionych z budynku przy Hetmańskiej 120, modernizację i doposażenie Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie na potrzeby funkcjonowania centrum urazowego, rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Podkarpackiego w Krośnie, zakup dwóch ambulansów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, zakup aparatury i sprzętu medycznego dla oddziału chirurgii naczyniowej oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu, zakup aparatury medycznej dla Wojewódzkiego Szpitala w Tarnobrzegu, modernizację budynków w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu.

Anna Moraniec

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Nie zazdroszczę wielu problemów od nie dawna wybranemu Panu Marszałkowi Ortylowi, szczególnie tych po znanym prokuraturze poprzedniku. Rządzący uprzednio marszałek Karapyta oraz mający na te sprawy inwestycyjne kwartet : ROSTOWSKI, TUSK, Arłukowicz, Kudrycka nie mają innego wyjścia jak zadłużenia Szpitali zwalić na sen. PIECHĘ bo inny min. złożył ponoć sam rezygnacje ze stanowiska. Natomiast min.Kudrycka bez mandatu PO na stołek do PE ani paluszkiem nie drgnie aby nie ruszyć wstrzymanej inwestycji dla Politechniki Rzeszowskiej o czym piszą Nowiny. I szczególnie żałuję, że tak zdolny Rektor P.Rz. ma już kłody pod nogami z samej W-ki i bardzo mu współczuje jeśli będzie… Czytaj więcej »

Antek
Antek
7 lat temu

Opozycja czyli PO- PSL i SLD nie jest świadoma że b.r.kończy się za 3 miesiące? Co robili byli wakacjach?