Dotkliwe kary dla urzędników za spóźniony zwrot podatku

W przyszłym roku urzędnicy skarbowi zapłacą podatnikowi z własnej kieszeni odszkodowanie za wysłanie z opóźnieniem zwrotu podatku.

PODKARPACIE. Zgodnie z nowymi przepisami, kary za niedopełnienie obowiązków będą ponosić również zwykli urzędnicy skarbowi,  a nie tylko naczelnicy urzędów podatkowych.

Jeżeli urzędnik skarbowy nie zwróci nadpłaty podatku w wyznaczonym terminie, to z własnej kieszeni będzie musiał zapłacić karę. Będzie to możliwe dzięki przegłosowanej już przez Sejm znowelizowanej ustawie o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, kary za niedopełnienie obowiązków będą ponosić również zwykli urzędnicy skarbowi,  a nie tylko naczelnicy urzędów podatkowych. Naruszeniem dyscypliny finansów publicznych będzie niezwrócenie  w terminie należności celnej, nadpłaty podatku i zwrotu podatku. Dotyczyć to będzie też podatku VAT, którego skarbówka nie zwróci na czas i z tego powodu przedsiębiorca będzie miał problemy z płynnością finansową firmy.

Dotąd urzędnicy odpowiadali wyłącznie na podstawie m.in. ustawy o służbie cywilnej i z tego powodu w praktyce nie zdarzały się sytuacje,  w których pracownicy urzędów skarbowych  ponosiliby osobistą odpowiedzialność za opóźnienie w wypłacie należności. Była to poważna luka, ponieważ spóźniona decyzja o zwrocie często okazywała się równoznaczna w skutkach z katastrofą dla właściciela firmy.

– Obecnie jeżeli urzędnik nie zwróci podatnikowi nadpłaty podatku w ustawowym terminie, to prowadzone jest postępowanie wyjaśniające – poinformował Mariusz Woźniak, naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie. – Jeżeli rażąco naruszył prawo, to może dostać upomnienie, naganę lub można mu ograniczyć wynagrodzenie. Gdy w życie wejdą nowe przepisy, to urzędnicy będą dostawać wyższe niż teraz kary pieniężne.

Urzędnik skarbowy lub naczelnik urzędu skarbowego może dostać karę finansową za zawinione działania lub zaniechania (np. prowadzące do nieterminowego zwrotu podatku) w wysokości nieprzewyższającej dwunastokrotności jego miesięcznego  wynagrodzenia. Organ podatkowy musi wypłacić odszkodowanie na rzecz poszkodowanego. Ponadto może też dostać upomnienie, naganę lub zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi (na okres od roku do 5 lat).

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
roman
roman
9 lat temu

czy staje się normalność- czy zawiał lekki zefirek z zachodnimi standardami ?