Dożywocie czy kilka lat więzienia?

Katarzyna W. wchodzi w eskorcie do specjalnej sali Sądu Okręgowego w Katowicach. Fot. PAP

KATOWICE. Proces Katarzyny W. będzie jawny.

Katarzyna W. nie przyznała się przed sądem do zabójstwa półrocznej córki Magdy. Odmówiła składania wyjaśnień i odpowiedzi na pytania. Według prokuratury, kobieta udusiła dziecko, a jej działanie było celowe.

Katarzyna W. powiedziała, że chciałaby ochronić rodzinę „przed tym całym szumem” i poprosiła o wyłączenie jawności procesu.

– Śmierć Magdaleny W. była wynikiem celowego działania nakierowanego na pozbawienie jej życia – powiedział prokurator Zbigniew Grześkowiak odczytując skrócony akt oskarżenia Katarzyny W. Zarzucono jej także zawiadomienie organów ścigania o niepopełnionym przestępstwie oraz tworzenie fałszywych dowodów, by skierować postępowanie przeciw innej osobie.

Bez nagrywania
Proces Katarzyny W. będzie jawny – zdecydował sąd. Nie zgodził się jednak na nagrywanie rozpraw, za wyjątkiem pierwszej oraz ogłaszania wyroku i jego ustnych motywów. Obrona chciała, by proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Oskarżenie było przeciwne wyłączeniu jawności procesu, ale domagało się zakazu wideorejestracji rozprawy.

W społecznym interesie
Jak argumentował sędzia Adam Chmielnicki, jawność procesu jest gwarancją kontroli społecznej. – Istotą procesu nie jest tylko rozstrzyganie sporu między jednostką a jednostką, ale też między jednostką a społeczeństwem. Społeczeństwo zaangażowało się w sprawę, więc powinno poznać argumentację obu stron – mówił sędzia.

Chmielnicki podkreślał, że interes społeczny wymaga jawnego rozpoznania sprawy. Zwrócił też uwagę na fakt, że wyłączenie jawności pociągałoby za sobą wyłączenie jawności uzasadnienia wyroku. – A społeczeństwo powinno poznać przebieg procesu i motywy rozstrzygnięcia – dodał.

W procesie Katarzyny W. orzekać będzie pięciu sędziów – dwóch zawodowych i trzech ławników. W trakcie procesu rozstrzygną m.in., czy śmierć Madzi była zabójstwem, czy nieumyślnym spowodowaniem śmierci.

To istotna różnica, bo za nieumyślne spowodowanie śmierci grozi kara do 5 lat więzienia, a za zabójstwo – od 8 do 15 lat, 25 lat lub dożywocie. – Nie przypuszczam, że Katarzyna W. dostanie dożywocie. To kara dla najgroźniejszych przestępców, a w sprawie są okoliczności, które budzą wątpliwości co do stanu psychicznego oskarżonej – podkreślił b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Jego zdaniem, Katarzyna W. jest osobowością psychopatyczną.

TVN 24/ps

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
urzednik w skarbowce Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
urzednik w skarbowce
Gość
urzednik w skarbowce

Nic z tego nie bedzie. Nie wolno 2 razy karac za to samo przestepstwo !!
Juz raz byla rozprawa i wyrok !!