Dożywotnia renta w zamian za mieszkanie?

- Oddanie mieszkania w zamian za dożywotnią rentę oceniam bardziej negatywnie niż pozytywnie - mówi rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, prof. Krzysztof Kaszuba. Fot. Wit Hadło
– Oddanie mieszkania w zamian za dożywotnią rentę oceniam bardziej negatywnie niż pozytywnie – mówi rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie, prof. Krzysztof Kaszuba. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE, KRAJ. Odwrócona hipoteka ma być bezpieczniejsza, ale czy opłaci się emerytom?

– Zamiast odwróconej hipoteki, promujmy wartości rodzinne, żeby dziadkowie mogli liczyć na dzieci i wnuki – mówi ekonomista prof. Krzysztof Kaszuba. Jego zdaniem, z dożywotniej renty w zamian za mieszkanie emeryci nie mają co liczyć na kokosy, tym bardziej że nadpodaż mieszkań na rynku jest coraz większa. Tymczasem rząd Tuska właśnie opracowuje szczegóły ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, który oprócz funduszy hipotecznych, będą mogły prawdopodobnie oferować również banki.

Jak poinformowało Ministerstwo Gospodarki, ustanowiony zostanie wymóg powołania niezależnego rzeczoznawcy, który wyceni wartość nieruchomości, a na podstawie tej wyceny będzie zaproponowana wartość comiesięcznego świadczenia. Czy to gwarancja, że emeryci nie zostaną oszukani?

– Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że rzeczoznawca będzie czerpał profity z banku, a bank będzie zatrudniał tego rzeczoznawcę, który wycenia na więcej. Po prostu ten kto płaci, ma większy wpływ na rzeczoznawcę – twierdzi prof. Kaszuba.

Emeryt, który odda swoje mieszkanie w zamian za dożywotnią rentę, ma mieć też możliwość wypowiedzenia umowy, w przypadku gdy przestanie, choćby chwilowo, otrzymywać przysługujące mu pieniądze. Ma być także chroniony w razie upadłości świadczeniodawcy lub poddania go egzekucji.

Co na to nasz ekspert? – To jest wróżenie z fusów, ale wiadomo, że dla instytucji finansowych to biznes i chcą na tym zarobić – mówi prof. Kaszuba. – Oceniam to bardziej negatywnie niż pozytywnie, ale jak ktoś chce, to OK. Musimy robić jednak tak, żeby jak najmniej osób musiało z tego korzystać, dlatego musimy wzmacniać rodzinę, tak by dziadkowie mogli liczyć na swoje dzieci i wnuki – dodaje.

Zdaniem naszego eksperta, starsze osoby mają też inną alternatywę. – Można mieszkanie sprzedać, wynająć inne i żyć sobie z odsetek. To jest kwestia zabawy matematycznej, na czym więcej zyskamy – mówi prof. Kaszuba. Jego zdaniem, trudno też będzie o konkurencję na tym rynku. – W Polsce jest nadpodaż mieszkań, a młodzi wyjeżdżają za granicę, dlatego ceny mieszkań będą spadać, co przełoży się na jeszcze niższe renty za mieszkanie – studzi nadzieje ekonomista.

Arkadiusz Rogowski

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
blondynka
blondynka
7 lat temu

Mądrego warto posłuchać !