Dramat szkoły w Zielonce

Mieszkańcy Zielonki od wielu miesięcy walczyli o utrzymanie szkoły w swej miejscowości w dotychczasowym kształcie. Fot. Autor

ZIELONKA, RANIŻÓW. Radni gminni zdecydowali o bolesnej redukcji klas. 

Raniżowscy radni zdecydowali o likwidacji klas IV-VI w Szkole Podstawowej w Zielonce. Tym samym zakończyła się wielomiesięczna walka rodziców i nauczycieli o zachowanie placówki w obecnym kształcie. Wedle planów urzędników, uczniowie ze zlikwidowanych klas mają dojeżdżać do SP w Raniżowie. Tymczasem rozgoryczeni mieszkańcy zapowiadają, że będą wysyłać swe dzieci do… Sokołowa Małopolskiego.

Po likwidacji IV, V i VI klasy w SP Zielonce zmniejszy się liczba nauczycieli (z 7,5 na 3,2 etatu). Wójt Daniel Fila (31 l.) wyliczył, że oszczędności z tego tytułu sięgać będą 252,1 tys. zł w skali roku. – Tu nikt nie mówi o zamykaniu szkoły, tylko o jej reorganizacji – zapewniał Fila. – Zdaję sobie sprawę, że nasze rozwiązania nie usatysfakcjonują wszystkich, ale to jest najmniejsze zło, jakie może być. Osobiście też nie mogę się z tym pogodzić – dodał.

Mieszkańcy wiedzą jednak swoje. – My, jako starsze pokolenie, boimy się o siebie, bo wiadomą rzeczą jest, że jak nie będzie szkoły, to dzieci odejdą, i nie będzie miał kto nas dochować – mówiła p. Halina, mieszkanka Zielonki i nauczycielka w tamtejszej szkole. – Mnie też próbowano zastraszyć, ale już się nie boję. Jeżeli potrzeba będzie, to mogę pracować na pół etatu, nie przeszkadza mi to, mnie mąż utrzyma, a szkoła wtedy zaoszczędzi.

– Mamy tylko tę szkołę, nic więcej. Zrozumcie nas, ludzi, którzy mieszkają w tej wsi – grzmiała w stronę radnych. Ci jednak byli nieprzejednani i zagłosowali za likwidacją klas.

Paweł Galek

do “Dramat szkoły w Zielonce”

 1. anonim

  ciekawe ze jak jest cos o szkolach przedszkolach to szybko znika z pierwszej strony ,a inne tkwią tygodniami

 2. anonim

  W ciągu 2.5roku radni z wójtem zadłużyli małą gminę na 14 milionów ,teraz oszczędzają na dzieciach,to się nazywa polityka prorodzinna.

 3. anonim

  TY emeryt naucz się czytać ze zrozumieniem a potem pisz swoje bzdury
  a
  co jak ktoś pracuje na pół etatu to ma płacone za cały?
  SZkoły wojt z radnymi zamknęli w ramach oszczędnosci a w ostatnim czasie wojt w urzędzie gminy zatrudnil kilku swoich znajomych , to też w ramach oszczędności???????
  Nieroby plączą sie po gminie za 6tys. miesięcznieinic nie potrafią zrobić.

 4. emeryt

  Cytat : „mogę pracować na pół etatu, nie przeszkadza mi to, mnie mąż utrzyma” – p. Halina,
  O widzicie ja pracowac jej sie nie chce i maz ma ja utrzymywac. O tak sie pracuje w Polsce !!
  Potem niedlugo sa zadania ze sie im NALEZY bo oni sa obywatele i panstwo ma ich utrzymywac.
  A do pracy lenie !

  • Halina

   Jak nie zrozumiałeś co chciałam przez to powiedzieć że będe pracować na pół etatu to nie dlatego że mi się nie chce robić to po pierwsze tylko dla oszczędności po drugie p.Galek niech słucha co kto mówi no bo nie jestem nauczycielką tylko pracownikiem obsługi i jeszcze nikt mi nie powiedział że mi się nie chce robić ale żeby ratować szkołę gotowa byłabym robić nawet za darmo chociaż ja w przeciwieństwie do niektórych nic nigdy za darmo nie dostałam i nigdy nie powiedziałam że mi się coś NALEŻY……Więc właśnie do pracy lenie a nie wypisywać głupoty!!!!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.