Drogą S19 pojedziemy do Lublina i Warszawy

Prace nad budową S19. Fot. Paweł Dubiel

PODKARPACIE. Pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim realizowanych jest obecnie 130 km trasy S19. Za kilka lat drogę z Rzeszowa do Warszawy pokonamy w zaledwie trzy godziny.

Kilka dni temu rozpoczęły się prace budowlane dotyczące kolejnego odcinka drogi S19, który połączyć ma Rzeszów z Lublinem. Inwestycja jest niezwykle strategiczna ze względu na koncepcje utworzenia trasy Via Carpathia, która realizowana ma być także na Podkarpaciu. W naszym województwie szlak będzie się rozciągać na łącznej powierzchni 169,6 km.

Projekt Via Carpathia ma pozwolić lepiej skomunikować wschodnią część Polski oraz stworzyć międzynarodową trasę łączącą kilka państw. Plany są bardzo dalekie, lecz na terenie Polski od kilku lat powstają już odcinki drogi S19. Ma ona rozpoczynać się w Budzisku (woj. podlaskie), następnie przebiegać przez Suwałki, Dobrzyniewo Duże i Lublin, a na Podkarpaciu przez Nisko, Rzeszów, Barwinek. Łączna długość trasy w naszym regionie wyniesie ok. 169 km.

Kilka dni temu ruszyły prace na dwóch odcinkach S19 na terenie województwa lubelskiego. Przy obwodnicy Janowa Lubelskiego realizowane są roboty ziemne, natomiast na kolejnym odcinku do węzła Lasy Janowskie, wykonawca porządkuje teren po wycince drzew i wytycza przebieg przyszłej trasy w terenie. Ponadto systematycznie gromadzone jest kruszywo potrzebne do realizacji inwestycji. – W październiku spodziewamy się ZRID-u na pierwszy z sześciu odcinków przyszłej S19 na Podkarpaciu pomiędzy węzłem Lasy Janowskie a Sokołowem Małopolskim – mówi Bartosz Wysocki z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie.

W trzy godziny do Warszawy

Warto zaznaczyć, że w realizacji, w trybie projektuj i buduj jest blisko 130-km odcinek S19 pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim. Budowę podzielono na 12. odcinków, po sześć w województwie lubelskim i podkarpackim. – Z pierwszych odcinków kierowcy powinni skorzystać w połowie 2021 r. a z całej trasy pomiędzy Lublinem i Sokołowem Małopolskim w połowie 2022 r. – informuje Wysocki. Tym samym Rzeszów z Warszawą połączy się drogą ekspresową.

– Po ukończeniu realizowanych obecnie odcinków blisko 160 km trasy pomiędzy węzłami Rzeszów Wschód i Lublin Sławinek będzie można przejechać zgodnie z przepisami w około 90 minut. Kolejne 70 minut potrwa przejazd ok. 140 km S17 do węzła Zakręt pod Warszawą – wyjaśnia Wysocki. Łącznie? Do Warszawy pojedziemy w niespełna trzy godziny.

Kamil Lech

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Bronek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Bronek
Gość
Bronek

A kiedy przetarg na budowę drogi S-19 Rzeszów Południe -Babica węzeł koncepcje już chyba miesiące temu wykonały dwie spółki dyżurna miejska Promost C. z Rzeszowa i włoska spółka zarejestrowana w Warszawie.