Drożej za wodę i ścieki

Mieszkańcy Krosna i okolic będą pili smaczniejszą wodę. Powód? Trwa modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie, który jest największym ujęciem wody pitnej dla Krosna. Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Nowa taryfa za wodę i ścieki została zatwierdzona przez radnych na jednej z sesji Rady Miasta.

Od pierwszego lutego 2013 roku krośnianie zapłacą za metr sześcienny wody 3,46 zł (brutto), a za metr sześcienny ścieków 4,40 zł (brutto). Jeśli chodzi o wodę, to jej cena wzrosła o 5,5 proc., natomiast ścieki podrożały o 5,8 proc. Mieszkańcy Krosna i okolic będą mieli za to lepszą wodę. Powód?. – Trwa modernizacja Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie. Inwestycja opiewa na 34 miliony złotych – informuje Janusz Fic, prezes MPGK Krosno.

ZUW w Sieniawie jest jednym z trzech zakładów (oprócz Iskrzyni i Szczepańcowej) zaopatrujących w wodę mieszkańców Krosna i jego najbliższych okolic. Zdecydowano o modernizacji ujęcia wody w Sieniawie ze względu na jego przestarzałą technologię. Pracownicy często mają bezpośredni kontakt z chemikaliami stosowanymi w procesie uzdatniania wody, co zapewne nie jest obojętne dla ich zdrowia. – Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy na to zadanie z Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy o całkowitej modernizacji ujęcia wody w Sieniawie. Stara zostanie tylko zapora – mówi prezes Janusz Fic.

Przetarg na wykonanie modernizacji ZUW w Sieniawie wygrało konsorcjum firm Seen Technologie i Mostostal Warszawa. Prace ruszyły jesienią 2010 r. – Podstawowym celem tej inwestycji jest dostosowanie procesów technologicznych do stale zaostrzanych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej. Po modernizacji parametry wody uzdatnionej będą przewyższały obecnie obowiązujące normy jakościowe. Proces technologiczny będzie zautomatyzowany i monitorowany na poszczególnych etapach. Pozwoli to na jego łatwiejszą obsługę poprzez sterowanie procesami z klawiatury komputera – usłyszeliśmy w MPGK Krosno. Zmieni się przede wszystkim sposób dezynfekcji wody. Zastosowany zostanie dwutlenek chloru, który jest znacznie skuteczniejszy, a równocześnie nie ma ujemnych walorów zapachowych.

Zakończenie modernizacji ujęcia wody w Sieniawie zaplanowano na 25 października br. – Od wykonawcy uzyskaliśmy informację, że chciałby zakończyć realizację przedsięwzięcia wcześniej, tj. w czerwcu. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że tak właśnie będzie – dodaje prezes Fic.

Wioletta Zuzak

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o