Drożejący prąd wykończy szpitale

– Koszty działalności szpitali tak poszybowały w górę, że jeżeli NFZ nie zwiększy finansowania nie przetrwamy – mówi Łukasz Wais, prezes Centrum Medycznego w Łańcucie. Fot. Paweł Dubiel

PODKARPACIE. Koszty działalności szpitali wzrosną w przyszłym roku wielokrotnie. Bez zwiększenia przez NFZ finansowania nie przeżyjemy – mówią dyrektorzy.

– Za prąd zapłacimy ok. półtora mln zł, czyli 400 tys. zł więcej. Jeszcze bardziej przerażające sumy będziemy płacić za wywóz śmieci, bo według zarządzenia, na które powołuje się sanepid wszystkie śmieci z terenu szpitala mają być traktowane jak odpady medyczne i podlegać utylizacji, nawet papiery z budynku dyrekcji. Teraz płaciliśmy 300 tys. zł, a będziemy płacić co najmniej pięć razy więcej, czyli kolejne 1,5 mln zł. Za utylizację płaci się od kilograma odpadu, a nie metra sześciennego – mówi Łukasz Wais, prezes Centrum Medycznego w Łańcucie.

O wielokrotnym wzroście kosztów działalności szpitali mówią zarządzający większością placówek medycznych w regionie. Oprócz podwyżki o 67 proc. cen prądu, która wpłynie zresztą na wzrost cen wielu innych rzeczy (wyżywienia, sprzątania itp.) dyrektorzy mówią o podwyżce cen wywozu śmieci i kosztach podwyżek pensji personelu lecznic. Ministerstwo zdrowia przewidziało pieniądze dla lekarzy specjalistów zatrudnionych na etatach, którzy zobowiązali się do nieudzielania tożsamych świadczeń w innych placówkach, by otrzymać wynagrodzenie w wysokości 6750 zł brutto (dopłaca różnicę). – U nas pracują lekarze kontraktowcy, którzy lojalki podpisać nie mogli, ale teraz za dyżur chcą nie 50 a 75 zł i na to żadnych ekstra pieniędzy nie dostajemy – mówi prezes Wais. I dodaje, że w tym roku wzrosły pensje także innych grup zawodowych w placówce. Tymczasem ryczałt w tym roku był na poziomie roku poprzedniego czyli ok. 70 mln zł, a propozycje które lecznica dostała na rok przyszły nie napawają optymizmem, bo są nie satysfakcjonujące. – Jeżeli NFZ nie zwiększy finansowania, nie przeżyjemy przyszłego roku – mówi Wais. 

Wydadzą na prąd – oszczędzą na lekach
Co w szpitalu jest najbardziej energochłonne, na czym można byłoby oszczędzić? Wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny (tomografy, rezonanse, rentgeny) i klimatyzowane sale operacyjne wyposażone w wysokiej klasy aparaturę. Ale jak z tego zrezygnować? – Nie da się nawet wykonywać mniejszej ilości badań, bo wtedy NFZ zmniejszy nam ryczałt – mówi prezes Centrum.

Dyrektorzy szpitali mogą jednak oszczędzać na lekach. NFZ wprowadził kolejne zarządzenie, które ma zachęcić – a raczej zmusić – do kupowania najtańszych leków. Wcześniej dawał obietnice dodatkowego finansowania za wybór tanich preparatów. Teraz szpitale mogą zostać „ukarane” za złe poprowadzenie negocjacji. W zarządzeniu opublikowanym na stronie NFZ pojawił się zapis, że dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ „będą zobowiązani do monitorowania postępowań na udzielenie zamówienia publicznego na zakup leków stosowanych w ramach programów lekowych”. Jeżeli uznają, że cena zaproponowana przez szpital jest wyższa niż średnia w innych placówkach (przekroczy 10 proc.), mogą obciąć finansowanie na ten cel. Podobne rozwiązanie wprowadzono w przypadku chemioterapii. Zdaniem dyrektorów szpitali przekroczenie ceny przy jednym preparacie będzie mogło rzutować na to, jak NFZ będzie finansował całość substancji czynnych w całej chemii. To wszystko daje ogromną władzę dyrektorom funduszy. Do tej pory NFZ zawsze płacił za leki w takiej kwocie, jaka została wynegocjowana przez szpital. Teraz rachunek może pozostać nie w pełni opłacony, jeżeli okaże się, że średnia kwoty w całym kraju będzie niższa niż ta, którą wynegocjował dany dyrektor szpitala.

Anna Moraniec

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
pawełpanWxyzTomekROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
paweł
Gość
paweł

Chcieliście Unię – macie Unię. Polska za Tuska sprzedała Niemcom kwoty emisji CO2. W efekcie teraz mamy kary i karami wymuszone podwyżki prądu. Ale cóż. Sami chcieliście…

Tomek
Gość
Tomek

Prąd,paliwo,żywność,gaz,woda,śmieci. Trzeba zrobić to co żółte kamizelki we Francji

xyz
Gość
xyz

Paliwo to chyba tanieje Pb-4,48

panW
Gość
panW

Paliwo jest u nas najtańsze w Europie. Do opłat za prąd będą dopłaty. Znowu nakręcanie hejtu na PiS. Za podwyżki podziękuje lewakom z Brukseli.

ROMAN
Gość
ROMAN

I o to właśnie chodzi – normalnie chodzi ot aby nas czyli Suwerena wykończyc to tym to tamtym pomału ,drobnymi kroczkami od 1945 – to wszystko jest realizowane ; O !