Drożeje gaz do aut

Kierowcy aut na gaz muszą liczyć się z tym, że już przed 1 listopada będą tankować drożej. Fot. Wit Hadło
Kierowcy aut na gaz muszą liczyć się z tym, że już przed 1 listopada będą tankować drożej. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE.  Ceny gazu płynnego mogą wzrosnąć. Powodem podwyżki będzie kolejna już zresztą podwyżka cła na LPG, jaką zafundowała Rosja.

W listopadzie stawka cła eksportowego będzie wyższa o ponad 27 procent w stosunku do poprzedniego miesiąca. To może się przełożyć na wzrost ceny LPG, ale maksymalnie o kilka groszy.

Od września cło na to paliwo jest w Rosji sukcesywnie podnoszone. To sprawia, że ceny LPG rosną. Nie ma jednak dramatu, bo poprzednio Rosjanie obniżali cło, a rekordowo niskie stawki cła wiosną i latem sprawiły, ze wtedy autogaz tankowaliśmy w Polsce tanio. Na niektórych stacjach praktycznie po 2 zł za litr.

Natomiast w listopadzie podatek na wywóz LPG z Rosji wyniesie 154,3 dolarów za tonę. To o 27,2 procent więcej niż w październiku. Przypomnijmy, że w sierpniu cłu wynosiło zaledwie 40 dolarów za tonę.

– Wzrostowa tendencja cła eksportowego na gaz płynny z Rosji utrzymuje się od września 2013 r. – komentuje Przemysław Podgórski, Członek Zarządu UNIMOT GAZ S.A. – W poprzednich miesiącach, począwszy od marca br., obserwowaliśmy stopniowy spadek podatku, który w sierpniu br. osiągnął najniższą wartość – 40,5 dolarów za tonę.

Wahania stawki cła wynikają ze zmian w formule jego obliczania i są uwarunkowane zwiększeniem notowań LPG na rynku światowym. – Kolejna już podwyżka stawki cła może się przyczynić do utrzymania lub późniejszego wyhamowania wzrostowego trendu hurtowych cen gazu, notowanych m.in. na wschodniej granicy Polski – dodaje Przemysław Podgórski.

Obecnie za LPG płacimy średnio 2,4 zł za litr. Podwyżka cła oraz sezonowe drożenie LPG w okresie grzewczym może spowodować podwyżki. Jednak kierowcy aut na LPG nie powinni wpadać w panikę, bo paliwo to w ciągu najbliższych miesięcy nie powinno kosztować więcej jak 2,7 zł za litr, czyli tyle, ile praktycznie przez cały 2012 rok.

ArtG

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments