Drożeje paliwo, drożeje wszystko

Opr. graf. M. Rykała

PODKARPACIE.  Konflikt z Iranem wywoła falę podwyżek?

Ceny paliw rosną lawinowo. Kierowcy zaciskają zęby, jednak ucierpią na tym nie tylko oni. Droższe paliwo to droższy transport, a to powoduje wzrost cen towarów i usług. Już teraz możemy obserwować, że wszystko drożeje. Podobno ma być jeszcze gorzej bo konflikt Unii Europejskiej z Iranem, embargo na irańska ropę i widmo wojny w Zatoce Perskiej podniesie ceny ropy naftowej jeszcze bardziej. Może nawet o 25 procent.

Specjaliści rynku paliw straszą, że sytuacja w Iranie przełoży się na ceny ropy naftowej na świecie. Polska kupuje ropę Ural od Rosji, jednak jeśli wzrośnie cena surowca oraz jego import znad Zatoki Perskiej zostanie wstrzymany to popyt na rosyjską ropę wzrośnie. To spowoduje, że ceny oszaleją.

Wzrost kosztów transportu, który głównie oparty jest na oleju napędowym (a on najbardziej drożeje) pociągnie za sobą inne podwyżki. Odczujemy to w sklepach, droższe paliwo już odbija się na cenach, jednak dalsze skoki spowodują, że ceny np. żywności pójdą w górę o 5 procent. Również ceny materiałów budowlanych podskoczą i mogą być wyższe od 5 do 15 procent.  To samo dotyczy kosztów wszelkiego transportu opartego na benzynie i oleju napędowym w tym również biletów autobusowych i lotniczych.

Co podrożeje razem z paliwami?

Żywność                              5 procent
Materiały budowlane     5 – 15 procent
Bilety autobusowe           10 – 15 procent

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
nollet
nollet
9 lat temu

Zawsze znajdą się gnidy-tzw eksperci, co są gotowi wytłumaczyć ofiarom nawet zbrodnie rządowe jako służące mordowanym ofiarom. Naszym nieszczęściem są rządy złożone z ludzi bez wstydu, honoru, godności, dyletantów, meneli i kryminalistów. Sprowadzamy 97% ropy, z tego 90% sprowadzamy z Rosji, co nas obchodzi Iran? Co nas obchodzi blokada Ormuz. Rosja nie podnosi nam cen ropy, są takie same jak w roku ubiegłym! Dlaczego menele sprawujący władze uważają nas za głupi motłoch którego bezkarnie można i trzeba okłamywać! Kolejna sprawa. Kolejne rządy kryminalistów stosują te same praktyki , tych kryminalistów różni tylko nazwa przestępczej organizacji PO, PiS, SLD, PSL, etc,… Czytaj więcej »

ERYK
ERYK
9 lat temu

JA ROBIE TO TAK!- NA 10L ROPY JEJE 1 L DENATURATU I DODAJE 4 L WODY!!! POSOB DOSKONALY DLA STARYCH DIELI!!! MOJ ,TO TROCHE KOPCI NA POCZATKU, ALE POTEM JEST DOBRZE, I CHOC SLABO SIE „ZBIERA” TO JADE ZA 0,5 CENY ROPY!!! POLECAM POSIADACZOM STARYCH DIESLI!!!