Droższe kursy na prawo jazdy

Będzie więcej chętnych by robić kursy jeszcze teraz, przed wzrostem cen. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Za naukę jazdy samochodem zapłacimy więcej, bo szkoły nie płaciły rzetelnie podatków.

Kończą się już prace nad rozporządzeniem narzucającym obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez szkoły nauki jazdy. Autorem zmian jest Ministerstwo Finansów. Przez nowe rozporządzenie za kurs na prawo jazdy będziemy płacić więcej.

Ceny podskoczą już od stycznia przyszłego roku, wtedy bowiem w życie ma wejść rozporządzenie. Obecnie projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych. Monika Brzoza z Ministerstwa Finansów tłumaczy, że winę za to ponoszą szkoły nauki jazdy. Co roku zmniejsza się ilość płacących podatki, którzy wcześniej byli zwolnieni z obowiązku posiadania kas fiskalnych. Teraz idzie kolej na ośrodki szkolenia kierowców. Monika Brzoza z resortu finansów wyjaśnia, że często autoszkoły nie wykazują wszystkich dochodów i płaca mniejsze podatki niż powinni, a na wszystkim traci Skarb Państwa.

– Wprowadzenie kas fiskalnych oczywiście będzie dodatkowym obciążeniem. Wiadomo, że głównie dla tych szkół, które zatajają swoje prawdziwe przychody. – mówi anonimowo właściciel jednego z rzeszowskich ośrodków szkolenia kierowców. – Niestety ponosimy coraz większe koszty działalności. By działalność była opłacalna, będziemy musieli podnieść ceny kursów nawet o 20 proc.

Szczęście mają ci, którzy zdecydują się na kurs jeszcze w tym roku.

–  Sama jestem w trakcie kursu – mówi Patrycja z Rzeszowa. – Chyba coraz mniej osób będzie się decydowało na prawko, jeśli ceny znów wzrosną.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy:
Obecnie        Po podwyżce o 20 proc.
Kat. A        800 – 900 zł        960 – 1080 zł
Kat. B        1000 – 1500 zł     1200 – 1800 zł
Kat. C        2100 zł        2520 zł

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments