Droższe papierosy i olej napędowy ratunkiem dla budżetu

Po podwyżce trudno będzie kupić paczkę nawet kiepskich papierosów za mniej niż 10 złotych. Fot. sxc.hu

PODKARPACIE. Państwo sięga do kieszeni konsumentów.

Olej napędowy będzie droższy o 20 groszy za litr. Papierosy pójdą w górę o około 80 groszy. Budżet państwa chce w ten sposób wyciągnąć Polakom z kieszeni dodatkowe 2,5 mld złotych. Ma to pokryć częściowy deficyt budżetowy, który i tak wyniesie 35 mld złotych. Takie są założenia do ustawy budżetowej.

Olej napędowy podrożeje, bo dla Polski skończył się ulgowy okres, kiedy to polski rząd mógł obniżyć akcyzę. Teraz będziemy musieli stosować się do minimalnej stawki akcyzy za to paliwo jaką dyktuje nam Unia Europejska. Podatek wzrośnie o około 20 groszy na litrze. Przy dzisiejszej cenie oleju napędowego  wynoszącej około 5,40 od 1 stycznia (data podwyżki) za 1 litr ON będziemy płacić 5,60. Jest to wariant optymistyczny, ponieważ biorąc pod uwagę dotychczasową sytuację na rynku przed wprowadzeniem nowej stawki akcyzy cena oleju może wzrosnąć przed końcem roku. Tym samym 20 groszową podwyżkę akcyzy trzeba będzie dodać do wyższej ceny. Możliwe więc, że po nowym roku cena oleju napędowego niebezpiecznie zbliży się do wysokości 6 zł za litr.

Droższy dymek

Zła wiadomość dla palaczy. Od stycznia wzrośnie też akcyza na wyroby tytoniowe. Będzie to oznaczało podwyżkę rzędu około 80 groszy na jednej paczce. Już dziś za papierosy trzeba płacić od 9 do 12 złotych. Po podwyżce trudno będzie kupić paczkę nawet kiepskich papierosów za mniej niż 10 złotych, o wyrobach bardziej znanych marek nie wspominając. Niektóre mogą zbliżyć się nawet do 14- 15 zł za paczkę.

Sami nie zbiednieją

Rządowe założenia budżetu przewidują też zamrożenie płac dla budżetówki oprócz nauczycieli i… najwyższej administracji. Rząd wiec nie da podwyżek, urzędnikom, lekarzom, pielęgniarkom ale sam sobie podwyżek nie wstrzyma. Z przyszłorocznego budżetu podwyżki dostaną tylko nauczyciele oraz przedstawiciele najwyższej administracji państwowej.

Moim zdaniem

Na cztery łapy

Władza zawsze wie jak spaść na cztery łapy. Kolejny raz sięga do kieszeni obywateli i to w sposób bezczelny. Bo trudno zasłaniać się koniecznością wprowadzania akcyzy podyktowanej przez Unię Europejską kiedy się samemu tej Unii przewodzi. Nie słyszałem aby nasi wspaniali “POlitycy” zrobili cokolwiek dla zmniejszenia unijnego dyktatu w kwestii podatków paliwowych. Drodzy Panowie nie wystarczy nam tylko przecinanie wstęg i całowanie po rękach Angeli Merkel.

Polacy liczyli, że nasza prezydencja w UE przekuje się na jakieś wymierne korzyści. Tymczasem w kwestii akcyzy paliwowej wyznaczanej właśnie przez Unię Europejską nasi politycy nie zrobili absolutnie nic. Do tego szczytem bezczelności jest fakt, że obywatelom akcyzę rząd podniesie ale sobie pensji nie zamrozi. Politycy znowu uszczupla zawartość naszych portfeli i jeszcze wezmą za to  podwyżkę. Gratuluję instynktu samozachowawczego i umiejętności spadania na cztery łapy.

Artur Getler

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Piotrek
Piotrek
9 lat temu

Zlikwidować „diety” poselskie. Ci złodzieje z Wiejskiej nie zasługują na takie udogodnienia.

ZB
ZB
9 lat temu

Czy my jesteśmy już w niewolnikami.?

lukas
lukas
9 lat temu

dlaczego nie podniosa akcyzy na alkohol , papierosy, opodatkuja prostytutki, zlikwidowac szara strefe zatrudnienia a przynajmniej ograniczyc a nie podnosic ceny paliw przeciez to jak strzal w kolano wiadomym jest ze jesli rosna ceny paliw to rosna ceny podstawowych produktow gdzie oni maja rozum . Pomyslcie o innych a nie tylko o sobie !!!!!!

SEWD
SEWD
9 lat temu

No ładnie ZSRE (Związek Socjalistycznych Republik Europejskich) będzie nam dyktował co mamy robić. Gdzie tutaj suwerenność. Polska zrzekła sie niepodległości. Jest jednak nadzieja, że to wszystko szlak trafi i bedziemy sie mogli normalnie się rozwijać.