Drukarki przemysłowe – rodzaje i wykorzystanie

Drukarki przemysłowe to już niemal integralna część wyposażenia wielu fabryk. Korzystają z nich przedsiębiorstwa z branży spożywczej, farmaceutycznej lub kosmetycznej, oraz wszystkie inne firmy, w których istnieje konieczność wykonania nadruku na produkcie lub stworzenia etykiety albo emblematu.

  1. Rodzaje drukarek przemysłowych
  2. Drukarki przemysłowe – cechy charakterystyczne

Sposób wykorzystania drukarek przemysłowych różni się w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa i zadań, jakie ma ona wykonywać. Różne modele łączy jedno – możliwość nieprzerwanej pracy przez wiele godzin oraz duża powtarzalność efektów.

Rodzaje drukarek przemysłowych

Jeden z głównych podziałów drukarek przemysłowych obejmuje drukarki termiczne i termotransferowe. Zastosowanie drukarek termicznych jest ograniczone, wynika to jednak ze specyfiki ich działania. Te urządzenia wykonują wydruki monochromatyczne, z wykorzystaniem grzałek termicznych, a nadruk powstaje na specjalnym papierze. Nadrukowany wzór jest jednak stosunkowo nietrwały i szybko traci kolor, dlatego pomimo niskich kosztów drukowania i jego szybkiego tempa, tego rodzaju nadruków używa się tam, gdzie nie jest wymagane zachowanie informacji na etykiecie przez długi czas. Typowe jest więc drukowanie w ten sposób etykiet kurierskich lub paragonów.

Jeśli druk ma być kolorowy, wykorzystywana jest drukarka termotransferowa. Efektem jej pracy jest bardzo trwały, odporny na zabrudzenia i wilgoć nadruk. Powstaje on przy udziale wysokiej temperatury, która podgrzewa zawarty na taśmie termotransferowej pigment – ten po podgrzaniu przenoszony jest na materiał, który podlega zadrukowaniu. Powstały w ten sposób wzór utrzymuje się znacznie dłużej niż nadruk drukarką termiczną, wykorzystuje się więc go na, np. odzieży lub do drukowania kodów kreskowych oraz oznaczeń na sprzęt elektroniczny.

Drukarki przemysłowe – cechy charakterystyczne

Ze względu na warunki i długi czas pracy, drukarki przemysłowe muszą charakteryzować się trwałością wykonania oraz mechanizmem, będącym w stanie pracować bez przerwy nawet przez kilka dni. Starsze modele, które wymagały częstszego serwisowania oraz dozoru człowieka i podłączenia do komputera, są stosunkowo szybko wypierane przez wersje nowocześniejsze, przygotowane do w pełni zautomatyzowanej pracy. Dzięki temu proces produkcyjny jest wydajniejszy i tańszy w utrzymaniu. Nowoczesne drukarki przemysłowe można zaprogramować w dowolny sposób, co znacznie zwiększa ich funkcjonalność, a do pracy nie potrzebują stałego podłączenia do komputera. Funkcjonują jako urządzenia całkowicie odrębne lub jako część linii produkcyjnej.

Artykuł partnera