Duże zmiany w VAT być może od stycznia

Przygotowane przepisy o podatku VAT mocno zmieniają sposób jego rozliczania. Przedsiębiorcy będą musieli szybko do nich przywyknąć. Fot. Archiwum

Nowelizacja ustawy o podatku VAT przeszła przez Sejm. Przedsiębiorców czekają zmiany.

Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku VAT. Wejdzie ona w życie w 2014 roku, ale możliwe, że praktycznie będzie stosowana już od stycznia. W każdym razie przygotowane przepisy mocno zmieniają sposób rozliczania tego podatku.

Projekt ustawy przeszedł przez Sejm bez większych trudności i zmian. Najprawdopodobniej w trakcie dalszego procesu legislacyjnego nowelizacja nie zmieni zasadniczo swojego kształtu. Ustawa niesie ze sobą wiele nowości. W niektórych aspektach mamy do czynienia wręcz z rewolucyjnymi zmianami.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy
Diametralnie zmieni się też podejście do daty powstania obowiązku podatkowego. Obecnie obowiązek taki powstaje w momencie wystawienia faktury. Data powstania obowiązku podatkowego jest ściśle powiązana właśnie z data zafakturowania. Ustawa przegłosowana przez Sejm zmieni to. Według nowych przepisów obowiązek podatkowy powstanie w momencie dostarczenia produktu lub usługi.

Nowe zasady fakturowania
Przedsiębiorcy zyskają możliwość bardziej elastycznego fakturowania. Ułatwieniem dla przedsiębiorców będą tzw. faktury uproszczone. Będzie je można wystawiać przy transakcjach na kwotę nie większą niż 450 złotych. Taka faktura będzie musiał zawierać jedynie łączną wartość towaru lub usługi. Nie będą musiały na niej znaleźć się dane nabywcy, ilość towarów, stawki podatku zawarte w cenie usługi. Kolejnym ukłonem w stronę firm są tzw. faktury zbiorcze, Po wejść w życie przepisów będzie można wystawić taką fakturę za towary czy usługi dostarczone w okresie miesiąca kalendarzowego, a nie jak ma to miejsce obecnie w okresie tylko 7 dni.

Kolejne obostrzenia
Wśród nowych przepisów są też obostrzenia. Wśród nich obowiązek naliczenia podatku VAT przy nieodpłatnym przekazaniu towaru. Dotychczas sprawa ta była dyskusyjna. Nowelizacja jasno nakłada obowiązek zapłacenie takiego podatku, przy takim nieodpłatnym przekazaniu występuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca kupując komponent do produkcji towaru, odliczył sobie VAT.

W nowelizacji uchwalonej przez Sejm zaznaczono datę wejścia w życie nowych rozwiązań, dotyczących fakturowania na styczeń 2014 roku. Możliwe jednak, że nowe przepisy wejdą w życie najpierw jako rozporządzenie. W ten sposób nowe formy fakturowania obowiązywały by już od stycznia 2013.

Istnieje ryzyko, że szybkie tempo wprowadzenia zmian może przyczynić się do powstania bałaganu, bo ani urzędnicy ani podatnicy nie zapoznają się szczegółowo z nowymi uregulowaniami.

Artur Getler

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o