Dwa odcinki S19 zaczną budować w 2014 roku

S19 kończy się obecnie w Stobiernej. W 2016 r. pojedziemy nią dalej, do Sokołowa.  Fot. Artur Getler
S19 kończy się obecnie w Stobiernej. W 2016 r. pojedziemy nią dalej, do Sokołowa. Fot. Artur Getler

PODKARPACIE. Przetargi na budowę drogi ekspresowej rozpisane.

W piątek rzeszowski oddział GDDKiA ogłosił 2 przetargi na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19. Ogłoszone przetargi dotyczą drogi ekspresowej S19 na odcinku od Stobiernej do Sokołowa Małopolskiego oraz od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka).

Ogłoszenie postępowań przetargowych było możliwe dzięki decyzji Rady Ministrów, która na wniosek Ministra Transportu zatwierdziła do realizacji załącznik nr 5 do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011 – 2015.

Zakres pierwszego odcinka obejmuje wykonanie drogi o przekroju 2+1 i długości 12,5 km oraz węzła “Sokołów Młp.” na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 875 (Mielec – Kolbuszowa – Sokołów Małopolski – Leżajsk). Droga będzie omijać Sokołów Małopolski od strony wschodniej i bezpośrednio połączy się z już oddanym do ruchu odcinkiem S19 Stobierna – Rzeszów.

Przekrój 2+1 oznacza, że droga będzie miała po jednym pasie ruchu w każdą stronę z dołączanym dodatkowym pasem do wyprzedania. Pas do wyprzedzania jest dodawany naprzemiennie, raz w jedną, raz w drugą stronę. Kierowcy dysponują więc na zmianę raz jednym, raz dwoma pasami.

Drugi odcinek będzie miał długość 6,3 km. Jest powiązany z realizowanym obecnie odcinkiem drogi S19 węzeł Rzeszów Zachód – węzeł Świlcza. Zakres robót obejmuje wykonanie docelowo drogi 2-jezdniowej, 4-pasowej wraz z budową obiektów inżynierskich. Odcinek ten stanowić będzie kolejną część “autostradowo – ekspresowej” obwodnicy Rzeszowa.

Rozpisanie przetargów w czerwcu powinno pozwolić na rozstrzygniecie postępowań jeszcze w tym roku. W ten sposób prace na odcinkach będą mogły się rozpocząć w 2014 roku w momencie, kiedy Polska będzie dysponować dostępem do unijnych środków z nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2014 – 2020.

Odcinkiem od Stobiernej do Sokołowa pojedziemy najwcześniej w drugiej połowie 2016 roku. W przypadku odcinka od Świlczy do Węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) kierowcy na drogę wjadą najwcześniej na przełomie 2017 i 2018 roku.

Artur Getler

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Grzes Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grzes
Gość
Grzes

jaka firma jest wykonawca odcinka stobierna sokołów?