Dwie osoby chore na grypę zmarły

Żeby się zabezpieczyć przed grypą najlepiej się zaszczepić i przestrzegać szeroko pojętej higieny – mówi Halina Sawicka, kierownik działu epidemiologicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Do 9 stycznia na grypę w regionie zachorowało 14 tys. osób (to dwa razy więcej niż rok temu), w tym 6,5 tys. dzieci.

– Badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 70 zachorowań na grypę, w tym: 25 wirusem grypy typu A i 45 AH1N1. 28 osób jest hospitalizowanych – mówi Dorota Gibała, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie. Wśród osób hospitalizowanych z potwierdzonym zakażeniem wirusem świńskiej grypy odnotowano dwa zgony – w Rzeszowie i w Jarosławiu.

– Ok. 50-letni pacjent trafił do nas transportem lotniczym z Leska w stanie krytycznym, wkrótce zmarł. Badania potwierdziły, że był zarażony wirusem AH1N1 – mówi dr n. med. Mariusz Jednakiewicz, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. – To jednak nie grypa była bezpośrednią przyczyną jego śmierci. Został przywieziony w stanie wstrząsu septycznego, był zaniedbany, osłabiony długą chorobą.

Nie lubią mydła ani wody
Mimo, że zachorowań na grypę jest dużo więcej niż w sezonie 2011/2012, Sanepid uspokaja, że można mówić jedynie o wzroście liczby zachorowań, a nie o epidemii. I zaleca profilaktykę. Czyli szczepienie i przestrzeganie zasad higieny.
Wirusy grypy są bardzo odporne, mogą przeżyć do 48 godzin w temperaturze 4 st. C; 8 godz. w temperaturze 20 st. C; do 24 godzin – na powierzchniach gładkich typu ławki, blaty; do 15 minut na ubraniach, szalikach i chusteczkach wielokrotnego użycia; 5-10 minut na rękach. – Są jednak wrażliwe na detergenty, dlatego tak ważna jest higiena i jak najczęstsze mycie rąk wodą z mydłem. Giną w temperaturze 60-70 st. C. – mówi Halina Sawicka, kierownik działu epidemiologicznego w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Przebywając poza domem i w podróży warto zawsze mieć przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, w środkach transportu zbiorowego należy unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, unikać bliskiego kontaktu “twarz w twarz” z innymi podróżnymi, unikać masowych zgromadzeń.

Anna Moraniec

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
asdf Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asdf
Gość
asdf

O dwóch POwidzieli a ile ostatnio ludzi umiera to się nie mów i to nie 80 letnicy tylko 30 , 40 lat.