Dworce kolejowe Podkarpacia na cele komercyjne

PKP chce przekazać m.in. dworzec w Przemyślu-Bakończycach. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Gminy mogą dzierżawić stacje.

W całej Polsce PKP chce docelowo przekazać samorządom 1,9 tys. dworców. Na Podkarpaciu – na razie chce w ten sposób pozbyć się 42 niepotrzebnych im stacji. Gminy będą mogły je wykorzystać na różne sposoby, m.in. budynki mogą zaoferować osobom, które w otworzą tam sklepy, czy punkty usługowe.

Na liście dworców do zbycia znalazły się m.in. budynki z Babicy, Boguchwały, Czudca, Kolbuszowej, Nowej Sarzyny, Głogowa Młp. Przemyśla–Bakończyce, Medyki, Rudnej Wielkiej, Trzciany, Strzyżowa.

– To jeden z elementów reorganizacji PKP – mówi Mirosław Kuk, dyrektor ds. komunikacji projektów strategicznych z PKP. – Na Podkarpaciu na 42 dworce przeznaczone do przekazania samorządom, 9 jest już gotowych do zbycia, a 33 w trakcie przygotowań do zbycia.

Dworce mają być przekazane zarówno w zamian za zaległe podatki, jak i przez sprzedaż bez konieczności organizowania przetargu czy przez sprzedaż komercyjną. Mirosław Kluk podpowiada, że w budynkach dworcowych gminy mogą otworzyć np. kluby dla młodzieży, kluby kultury lub komisariaty policji.

Pewne jest, że gminy nie mogą liczyć na przejęcie największych i najbardziej zatłoczonych dworców. Sam pomysł przekazywania gminom takich obiektów to nic nowego. Jeszcze w 2010 roku Sejm przyjął ustawę o komercjalizacji PKP, która to umożliwia. W ostatnich dwóch latach tylko nieliczne dworce trafiły do gmin. Zarząd PKP ma nadzieję, że teraz samorządy będą bardziej zainteresowane przejmowaniem budynków kolejowych.

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
izaaaaaa Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

W wrześniu przejeżdzałam przez miescowość na Dolnym Śląsku, gdzie dworzec kolejowy zamieniono na lokalną dyskotekę. Nie wiem czemu większość okien zabite dyktą.
Wieczorne i nocne pociągi stają przed stacją i ktoś tam sprawdza, czy młodzież nie bawi się na peronie. Dopiero jak jest „czysto” pociąg powoli przejeżdza przez tę stację. To gorzej jak na niestrzeżonym przejeżdzie. Do tej pory nie mogę wyjść ze zdumienia – zabawa na peronach?

aaaaa
Gość
aaaaa

Jak były programy na dofinansowanie remontów ze środków unijnych to PKP miała gdzieś przekazywanie dworców samorządom. Teraz łaskawie przekaże gminom kupę gruzów i problem z ich zabezpieczeniem? Niech sanowna PKP wyremontuje dworce sama i nie próbuje pozbywać się problemów obarczając nimi innych. Przykładem niech będzie dworzec w Czudcu gdzie samorząd kilkakrotnie próbował ratować dworzec ale PKP robiła wszystko aby to się nie udało. Wygląd tego budynku jest reklamówką PKP i powinien być umieszczony na kalendarzach i innych folderach reklamujących PKP.