Dworce kolejowe to brud, chłód i ubóstwo

Przedstawiciele PKP zapewniają, że jeszcze w tym sezonie grzewczym, po raz pierwszy od 7 lat dworce kolejowe w Sędziszowie Młp. i Ropczycach będą ogrzewane. Fot. Wit Hadło

SĘDZISZÓW MŁP., ROPCZYCE. Od 7 lat stacje kolejowe nie są ogrzewane.

Smród, bród, ubóstwo i chłód  – tak wyglądają dworce kolejowe kilkadziesiąt kilometrów za Rzeszowem, w kierunku Krakowa. Stacje w Sędziszowie Małopolskim i Ropczycach nie są ogrzewane od 2004 roku i nie mają ogólnodostępnych toalet.

Gdy w zimie, przy niskich temperaturach, podróżny zaczeka na peronie, to mniej zmarznie niż w wykonanym z blaszanych płyt budynku dworca PKP, który nie jest ogrzewany. W środku z cienkich blach, z których wykonany jest dach, sypie się. Nie ma tam też toalet.

W ostatnich latach poszukiwano chętnych na przejęcie części sędziszowskiego dworca, w których mógłby powstać bar, sklepik, czy punkt usługowy. Niestety, fatalny stan techniczny budynku i wysoki czynsz dzierżawy narzucony odstraszył i dotąd na stacji nic się nie zmieniło. O przejęcie dworca starały się władze miejskie Sędziszowa. Planowały wydzierżawić stację od PKP na 25 lat, ale negocjacje zostały zerwane przez kolej.

– W związku z taką sytuacją PKP odpowiada za ogrzewanie, oświetlenie i utrzymanie czystości na dworcu – poinformował Kazimierz Kiełb, burmistrz Sędziszowa Młp.

Spółka PKP Dworce Kolejowe zarządzająca dworcami w Sędziszowie Młp. i Ropczycach  zapewnia, że zrobi wszystko co możliwe żeby stacje nie wyglądały tak jak teraz. – Będziemy stawiać na współpracę z samorządami – mówi Aleksandra Koniak, dyrektor PKP Dworce Kolejowe w Krakowie.

W Ropczycach w budynku dworca też jest chłód i zamknięto większość dużych pomieszczeń, które można byłoby odpowiednio wykorzystać, niekoniecznie na cele kolejowe. Mogłyby tam być np. sklepy.

W PKP Dworce Kolejowe zapewniają, że jest szansa, że w 2012 roku na obu dworcach będzie już ciepło. Trzeba jednak opracować dokumentację i przeprowadzić remont instalacji. Być może niektóre części stacji będą ogrzewane elektrycznie.

and

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jemek
Jemek
9 lat temu

Sprzątnęli „bród”, ale tylko z tematu…

frog
frog
9 lat temu

W Ropczycach na dworcu sklepy nie maja sensu bo tam nawet nie ma podróżnych!