Dworzec Lokalny ma być gotowy we wrześniu

Planowany termin zakończenia remontu przypadał na koniec 2018 roku. Urzędnicy chcą jednak, żeby dworzec był gotowy po wakacjach. Fot. Wit Hadło
Planowany termin zakończenia remontu przypadał na koniec 2018 roku. Urzędnicy chcą jednak, żeby dworzec był gotowy po wakacjach. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Budynek dworcowy powstaje od strony galerii Rzeszów.

Remont Dworca Lokalnego, zwanego kiedyś podmiejskim, będzie kosztował ok. 20 mln zł. Miasto planowało inwestycje oddać do użytku pod koniec 2018 roku. Teraz mówi się, że dworzec będzie gotowy po wakacjach.

– Prace na dworcu lokalnym prowadzone są zgodnie z harmonogramem. W środę mamy radę budowy, żeby omówić z wykonawcą przyśpieszenie prac, bo chcemy, żeby dworzec był oddany we wrześniu – mówi Anna Kowalska, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. – Jutro mamy rozmowę ze Związkiem Gmin PKS, nie tylko jeśli chodzi o korzystanie z dworca, ale też o ITS – dodaje.

W ramach ITS, rozbudowywany jest Rzeszowski Inteligentny System Transportowy, czyli System Obszarowego Sterowania Ruchem Drogowym, System Zarządzania Transportem Publicznym i Platforma Teleinformatyczna. Na dworcu lokalnym zamontowane zostaną tablice elektroniczne informujące pasażerów o przyjazdach o odjazdach poszczególnych autobusów. Stąd konieczność wprowadzenia tego systemu do pojazdów przewoźników, którzy będą z dworca pod wiaduktem Śląskim korzystać.

Najważniejszym elementem nowego dworca lokalnego jest budowany od strony galerii pawilon dworcowy. Powstanie dwukondygnacyjny budynek dla pasażerów z poczekalnią o powierzchni do 200 mkw. wraz z kasami biletowymi, pomieszczeniami dla obsługi dworca, pomieszczeniami socjalnymi dla kierowców autobusów. Budynek będzie obiektem nowoczesnym, energooszczędnym, w którym wykorzystane zostaną panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Na peronach staną miejsca postojowe dla rowerów. Powstanie też parking Kiss&Ride. Nieodłącznym elementem tej inwestycji jest nowa droga. W miejscu starej poczekalni, po której nie ma już śladu, trwają prace przy budowie nowej uliczki. Połączy ona ulicę Towarnickiego z al. Piłsudskiego. Dzięki temu pojazdy z Dworca Lokalnego w łatwy sposób będą mogły włączyć się do ruchu przy rondzie Dmowskiego.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
panW
panW
2 lat temu

Już po zdjęciu widać, że nie będzie gotowy.

Młody
Młody
2 lat temu

Mamy nadzieję że ZG PKS porozumie się jakoś z ZTM i w ramach ustępstw ZTM udostępni przystanki w centrum miasta przy planowaniu nowych rozkładów jazdy. W zamian kasowniki i bilety w kioskach na linie MKS. To chyba byłby uczciwy kompromis.