Dworzec podmiejski do przebudowy

W przyszłym roku dworzec podmiejski PKS zostanie przebudowany. Będzie tam m.in. punkt informacyjny dla pasażerów, nowy plac manewrowy dla autobusów i nowa poczekalnia. Fot. Wit Hadło
W przyszłym roku dworzec podmiejski PKS zostanie przebudowany. Będzie tam m.in. punkt informacyjny dla pasażerów, nowy plac manewrowy dla autobusów i nowa poczekalnia. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. W przyszłym roku stanowiska dla autobusów zostaną „ucywilizowane”.

W przyszłym roku zostanie przebudowany dworzec podmiejski PKS pod wiaduktem Śląskim. Wymieniona będzie nawierzchnia płyty dworcowej – tam, gdzie zatrzymują się autobusy, i wyremontowana droga dojazdowa na dworzec przy ul. Towarnickiego.

– Zamierzamy ucywilizować dworzec podmiejski – mówi Anna Kowalska, wicedyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie. – Na razie nie chcę mówić o tym, ile będzie kosztowała przebudowa dworca, bo nie wiadomo, ile pieniędzy będziemy mieli na inwestycję. Od środków, jakie pozyskamy, będzie też zależało, który z planowanych trzech wariantów zrealizujemy.

Pewne jest, że na nowym dworcu zorganizowany zostanie punkt informacji autobusowej. Gdy dworcem pod wiaduktem zarządzał PKS, był dyżurny ruchu. Jednak stanowisko zlikwidowano, bo teren przejął Zarząd Transportu Miejskiego. Teraz kilka tysięcy pasażerów, którzy korzystają z dworca, zostało pozbawionych informacji kiedy przyjadą autobusy lub, że się spóźnią.

Anna Kowalska dodała, że na przebudowanym dworcu trzeba będzie przygotować plac manewrowy dla autobusów, w kierunku którego będą zakręcać autobusy. Teraz, zdaniem dyrekcji ZTM, jest tam pod tym względem chaos. – To niefortunny zajazd dla autobusów i trzeba to zmienić – mówi wicedyrektor.

Przetarg na przebudowę dworca podmiejskiego zostanie przeprowadzony do końca marca przyszłego roku. Planowane jest przeniesienie istniejącej już poczekalni dworcowej lub budowa nowej z prawdziwego zdarzenia. Przebudowa dworca rozpocznie się dopiero po wyremontowaniu ulicy Towarnickiego, wykonanej z kostki brukowej. Czynne mają być też dłużej przydworcowe szalety miejskie – do odjazdu ostatniego autobusu.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
prawnik
prawnik
7 lat temu

ano podobno dworzec na Grotgera maja zlikwidowac przeniesc z centrum

sss
sss
7 lat temu

A co z supernowoczesnym centrum transportowym przy Dworcu Głównym??? miało być tam wszystko w jednym miejscu: autobusy prywatne i pks, busy, taksówki i autokary dalekobieżne.

Jan
Jan
7 lat temu

Z tego dworca PolskiBus odprawia swe wysokopojemne autobusy do największych polskich miast i to jest główna grupa pasażerów w tym miejscu. A do PKS-ów wsiadają tu tylko pojedyncze osoby.

hijena
hijena
7 lat temu

ale będą jaja jak po remoncie placu PKS przeniesie swoje autobusy na Grottgera