Dwukrotnie wzrosła liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym

Najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowano w budownictwie. Fot. Zdjęcie ilustracyjne
Najwięcej wypadków śmiertelnych odnotowano w budownictwie. Fot. Zdjęcie ilustracyjne

RZESZÓW, PODKARPACIE. Inspekcja pracy alarmuje.

Najwięcej wypadków śmiertelnych (5) odnotowano w budownictwie lub w branży pokrewnej, 3 podczas pozyskiwania i zrywki drewna i 2 w przetwórstwie przemysłowym. Po jednym w rolnictwie, kolejnictwie, przy pracach rozładunkowych surowca i w komunikacji. To bardzo niepokojący trend. W latach poprzednich wypadków tego typu było od 7 do 8 w całym roku.

– Sytuacja jest bardzo niepokojąca i zmusza do podjęcia natychmiastowych działań w celu wyeliminowania tych negatywnych tendencji – mówi Barbara Kiełt, okręgowy inspektor pracy w Rzeszowie. I apeluje do pracodawców o wzmożenie nadzoru nad wykonywaniem pracy, w tym zwrócenie szczególnej uwagi na przygotowanie pracowników do pracy, stałe monitorowanie stanowisk pracy i likwidację występujących nieprawidłowości.

Wśród przyczyn wszystkich wypadków dominują nieprawidłowe lub samowolne zachowanie pracownika połączone z niewłaściwą organizacją pracy, brak właściwego nadzoru, szczególnie przy pracach niebezpiecznych oraz niedostateczne przygotowanie zawodowe pracowników. – Wynika to z braku na rynku wykwalifikowanej kadry, pracodawcy zatrudniają więc coraz częściej „przypadkowych”, niewykwalifikowanych, często przez długi czas nieczynnych zawodowo pracownikówmówi Barbara Czarnek, nadinspektor pracy OIP Rzeszów.

Z przeprowadzonych kontroli w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy wynika ponadto, że od kilku lat wzrasta liczba wypadków przy pracy z udziałem osób będących pod wpływem alkoholu. W roku ubiegłym Inspektorat Pracy w Rzeszowie odnotował 11 takich przypadków, w roku bieżącym było już ich 5. W związku z tym inspektorzy pracy podczas kontroli zaostrzą środki dyscyplinujące wobec osób odpowiedzialnych za naruszenie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o