Dwumiesięczny karnawał i długie weekendy

W 2013 roku szczególną okazją do dłuższego wypoczynku mogą być połączone Święta Wielkanocne z weekendem majowym. Fot. Bogdan Myśliwiec
W 2013 roku szczególną okazją do dłuższego wypoczynku mogą być połączone Święta Wielkanocne z weekendem majowym. Fot. Bogdan Myśliwiec

PODKARPACIE. Radzimy, jak zaplanować urlop na końcówkę 2013 i cały 2014 rok. Z naszą pomocą nie zmarnujesz ani jednego dnia wolnego od pracy.

Wielu pracodawców wymaga od swoich pracowników, by już w grudniu zaplanowali urlop na przyszły rok. Sprytnie zaplanowany grafik urlopowy pozwala zwiększyć długość wypoczynku nawet dwukrotnie. My już sprawdziliśmy, kiedy w 2014 roku wypadają dni wolne od pracy.

Ze wskazówek, kiedy zamiast jednego warto wziąć dwa, a nawet trzy dni wolnego, by wypoczywać dłużej, najwięcej skorzystają osoby, które nie pracują w soboty i w niedziele. Nawet jednak oni mogą zerknąć w kalendarz, bo przecież nie każdy weekend mają zajęty.

Dla tych, którzy dysponują jeszcze tegorocznym urlopem, podpowiadamy, że biorąc wolne 24 grudnia, czyli w wigilię, a także jeden dzień wolny po świętach Bożego Narodzenia, czyli 27 grudnia, można uzyskać aż 6 dni wolnego.

Pierwsze wolne w 2014 roku to 1 stycznia, czyli Nowy Rok. Wolny będzie także poniedziałek, 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Zwyczajowo, dzień ten rozpoczyna także okres karnawału, który w tym roku jest rekordowo długi, bo trwa aż do 4 marca. 5 marca przypada środa Popielcowa, rozpoczynająca w kościele katolickim Wielki Post.
Wracając jednak do dni wolnych od pracy. Według kalendarza, w roku 2014 wypada aż 115 dni wolnych od pracy, z czego 9 to święta ustawowe, przypadające w dni robocze. Czeka nas aż 7 długich weekendów, przy czym 3 z nich wymagają wzięcia jednego dnia urlopu, by uzyskać 4 nieprzerwane dni odpoczynku. Będą również przysługiwać 2 dodatkowe dni urlopu.

W przyszłym roku aż dwa święta przypadają w sobotę. Będzie to Święto Narodowe Trzeciego Maja oraz 1 listopada – Wszystkich Świętych. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 roku, pracodawca z tego tytułu będzie musiał wyznaczyć dodatkowe dni wolne. Kodeks pracy nie wskazuje które, ustala je pracodawca.

Dla wielu osób okazją do dłuższego urlopu jest weekend majowy. Święto Pracy 1 maja wypada w czwartek, także dla osób pracujących od poniedziałku do piątku to tylko jeden dzień wolnego. Można jednak wziąć 2 maja urlop, by odpoczywać przez 4 dni. Jest jednak jeszcze jedna możliwość. Drugi dzień Świąt Wielkanocnych wypada 21 kwietnia, wystarczy od wtorku 22 kwietnia do 2 maja wykorzystać 8 dni urlopu, by zyskać aż 16 dni wolnego.

Kolejne okresy przedłużonych weekendów są związane ze świętami Bożego Ciała (19 czerwca) i Wniebowzięcia NMP (15 sierpnia).
Przypadający 1 listopada Dzień Wszystkich Świętych wypada w sobotę, ale już tydzień później znów możemy się cieszyć 4 dniami wolnego, gdyż Święto Niepodległości w 2014 roku przypadnie we wtorek.

To, co najlepsze, czeka nas jednak dokładnie za rok. Między sobotą, 23 grudnia, a wtorkiem, 6 stycznia 2015 roku, będziemy mogli nie pojawić się w pracy przez 18 dni. Wystarczy, że weźmiemy jedynie 8 dni wolnego.

Małgorzata Rokoszewska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments