Dyplom na zamówienie

Na rynku pracy brakuje gruntownie wykształconych specjalistów, dlatego z roku na rok zapotrzebowanie na inżynierów rośnie. Stąd kierunki zamawiane, których studenci za dobre wyniki w nauce otrzymują rządowe stypendia motywacyjne i to nie byle jakie, bo aż 1 tys. zł. miesięcznie.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że do 2013 roku w Polsce będzie brakować około 76 tysięcy inżynierów różnych specjalności.

Kształcenie na potrzeby gospodarki, czyli kierunki zamawiane

Kierunki zamawiane mają na celu wykształcenie jak największej kadry specjalistów, od których zależy rozwój ekonomiczny kraju. Fala emigracji młodych Polaków do pracy na Zachód, a przede wszystkim do Anglii  sprawiła, że kraj „pozbył się” osób, które mogłyby pchnąć polski przemysł do przodu. Wielu absolwentów matematyki czy fizyki wolało pracować na zmywaku w Londynie, niż za marne grosze w kraju. Gdy w Polsce coraz częściej zaczęli inwestować zagraniczni przedsiębiorcy okazało się, że rynek cierpi na brak specjalistów z kierunków technicznych. Dlatego w 2008 roku w MNiSW powstał projekt wspierania kierunków studiów kluczowych dla polskiej gospodarki. Już rok później, czyli w 2009 roku oficjalnie wdrożono studia zamawiane.

Lista kierunków strategicznych

Na potrzeby gospodarki, analizując dane z urzędów pracy oraz prowadząc badania wśród ekonomistów stworzono listę specjalności strategicznych. Wśród nich znalazły się studia związane z najnowocześniejszymi technologiami w medycynie np. inżynieria medyczna czy mechatronika; z energooszczędnymi technologiami w budownictwie, czyli inżynieria środowiska, fizyka jądrowa, chemia oraz z zastosowaniem różnego rodzaju technologii informacyjnych np. elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, automatyka i robotyka, informatyka stosowana. Co roku ministerstwo ogłasza konkurs na programy studiów na kierunkach zamawianych i przyznaje pieniądze dla poszczególnych projektów.

Paulina Dudczak

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments