Dyrektorzy szkół zarabiają za mało?

Marek Paprocki, wiceszef Rady Powiatu: - W przynajmniej dwóch przypadkach księgowi szkół zarabiają więcej od dyrektorów. Zdarza się, że wyższe pensje mają też nauczyciele, którzy przebywają w szkole 4-5 godzin dziennie. Fot. Autor

MIELEC. Marek Paprocki domaga się wyższych pensji dla szefów placówek oświatowych.

– Dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych w powiecie mieleckim zarabiają za mało. A do tego są traktowani po macoszemu, w przeciwieństwie do innych kierowników jednostek organizacyjnych starostwa – grzmi wiceszef Rady Powiatu, Marek Paprocki. Z taką tezą nie zgadza się starosta Andrzej Chrabąszcz. – Dyrektorzy szkół zarabiają na podobnym poziomie, jak inni kierownicy naszych jednostek – przekonuje starosta.

Marek Paprocki, wiceszef Rady Powiatu, który jest dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 1 (organem prowadzącej jest miasto), nie od dziś walczy o wyższe wynagrodzenia dla swoich koleżanek i kolegów po fachu. Choć zdaje sobie sprawę, że może to zostać negatywnie odebrane przez mieszkańców powiatu, gdzie nie od dziś szaleje plaga bezrobocia.

Więcej zarabiają nauczyciele

– Może nie powinienem o tym mówić, bo mamy takie czasy, a nie inne, ale jak przeczytałem artykuł tym, jak jedna z dyrektorek na kolei została zwolniona z pracy, by potem  znów dostać pracę w kolejnictwie, ale z podwyżką 27 tys. zł, to nie już mam żadnych obaw – rozpoczął Paprocki. – Jest nowy regulamin wynagradzania dyrektorów szkół. Z tego co się orientuję, są tam drobne podwyżki w granicach 5 proc., czyli ok. 150 zł na osobę.

– Jeśli jednak chcemy mieć dobrych menadżerów szkół, to nasz regulamin powinien pozwalać na to, żeby otrzymywali odpowiednie pensje – kontynuował. – Tymczasem zdarza się, że nauczyciel ma takie samo wynagrodzenie, jak dyrektor, a jak ma parę godzin ponadwymiarowych, to zarabia dużo więcej. Jaka jest w tej sytuacji motywacja dla dyrektora szkoły? Tym bardziej, że nauczyciel odrabia swoje 4-5 godzin dziennie i idzie sobie do domu.

Dyrektorzy szkół są traktowani po macoszemu?

Natomiast dyrektor w ramach swego dodatku funkcyjnego nie ma tzw. kilometrówki, opłaca ją ze swoich pieniędzy, pokrywa rachunki za telefony komórkowe i wszystko to co jest związane z działalnością szkoły. Ja już nie mówię o funduszu reprezentacyjnym. Nawet kwiaty na jakiekolwiek uroczystości szkolne musi kupić za własne pieniądze – wylicza.

Radny Paprocki przekonuje, że szefowie szkół są traktowani po macoszemu w porównaniu do innych kierowników jednostek organizacyjnych mieleckiego starosta. – W tym przypadku przyznawane są nagrody dwa razy w roku. Mało tego, znane są sytuacje, że do starosty przychodzi kierownik jednostki i przedstawia gotowy już wykaz nagród, dla siebie i innych pracowników. Pytam się, który z dyrektorów szkół dostał w ub. r. nagrodę?

Chrabąszcz: – dyrektorzy szkół nie są dyskryminowani

Starosta Andrzej Chrabąszcz zapewnia, że wynagrodzenia dyrektorów szkół nie różnią się od pensji innych kierowników jednostek organizacyjnych powiatu mieleckiego, oprócz dwóch przypadków, gdzie pensje są wyższe o 11 proc. wyższe od wynagrodzeń szefów szkół. Chrabąszcz zwraca też uwagę, że przez ostatnie półtora roku nagrodę starosty otrzymało 24 osoby, w tym 7 dyrektorów placówek oświatowych, których wymienia z imienia i nazwiska.

– W świetle obowiązujących przepisów oświatowych, poza nagrodami starosty z okazji Dnia Edukacji lub innych szczególnych okoliczności, nie ma możliwości wypłaty nagrody w żadnej innej formie, a we wewnętrzne przepisy również nie przewidują wypłaty dodatkowych nagród dla nauczycieli czy dyrektorów szkół – zaznacza starosta.

***

Mam wrażenie, że Marek Paprocki, walcząc o wyższe pieniądze dla dyrektorów szkół, beztrosko wystawia się na łatwy strzał ze strony opinii publicznej. Mówiąc wprost, wielu mieszkańców powiatu, czytając powyższy artykuł może trafić szlag, bo niejeden z nich chciałby zarabiać choćby połowę tego, co mają dyrektorzy szkół.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
helena k
helena k
8 lat temu

No tak oni zawsze najbiedniejsi!!!A niech pójdzie pracować za 1118 -160 godzin w miesiącu….wtedy mu na wszystko starczy ,bo zwykłym przecież „starcza”