Dyżurny lekarz tylko na papierze

– W 4 placówkach wykryto uchybienia. W 3 pracowało za mało lekarzy i pielęgniarek – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. NFZ: – W co trzeciej kontrolowanej placówce udzielającej nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej stwierdzono nieprawidłowości.

W całej Polsce skontrolowano w marcu 120 miejsc, w których udzielana jest nocna i świąteczna pomoc zdrowotna. Kontrole prowadzili pracownicy oddziałów wojewódzkich, których pracę koordynowała warszawska centrala funduszu. Wykryte nieprawidłowości dotyczyły braku w miejscu udzielania świadczeń wymaganej liczby lekarzy oraz zadeklarowanego dodatkowego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego. W regionie sprawdzono 8 z 24 ZOZ-ów. Uchybienia wykryto w 4.

Kontrole trafiły do placówek w: Tarnobrzegu, Lubaczowie, Ustrzykach, Lesku, Nisku, Leżajsku, Przeworsku i ZOZ nr 2 w Rzeszowie (obsługuje powiat rzeszowski). – W 4 z nich wykryto uchybienia. W 3 pracowało za mało lekarzy i pielęgniarek. W pojedynczych placówkach nie zapewniono możliwości wykonania badań laboratoryjnych oraz stwierdzono brak możliwości wykonania badań RTG. W jednej, pomimo zadeklarowania w ofercie zapewnienia transportu sanitarnego, świadczeniodawca nie posiadał ani własnego transportu, ani też umowy na realizację usług w tym zakresie. W niektórych nie było podstawowych leków, a w dokumentacji medycznej pojawiły się błędy. Na ZOZ-y, w których wykryto nieprawidłowości, nałożono kary, w sumie 20 tys. zł. Największa kara wyniosła 8 tys. złotych. Mają 14 dni na ich usunięcie, w przeciwnym wypadku mogą stracić kontrakt – mówi Marek Jakubowicz, rzecznik POW NFZ w Rzeszowie.

Zmiany wkrótce będą
Centrala NFZ zapowiada konieczność szerokich zmian w zasadach kontraktowania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Chce przy kontraktowaniu premiować np. obecność na dyżurze pediatry oraz dostęp do zaplecza diagnostycznego oraz możliwość transportu i nagrywania rozmów prowadzonych miedzy wzywającymi pomocy a personelem medycznym.

Nieprawidłowości wykryto nie tylko tutaj
W całym minionym roku podkarpacki NFZ nałożył na placówki medyczne 4 mln 644 tys. zł mandatów i kar. Najczęściej dochodziło do nieodpowiedniego klasyfikowania pacjentów, tzn. byli oni przypisywani do grup chorób lepiej opłacanych przez NFZ. Według rzecznika, kwoty nieprawidłowości w pojedynczych placówkach nie były duże. Rekordzistą okazał się szpital, któremu NFZ zakwestionował 600 tys. zł. Nie chce jednak podać, która to lecznica. W tym roku NFZ szczególnie kontroluje przypadki jednoczesnego wykazywania pacjentów. – Na razie wykryto 4 takie przypadki: w Rzeszowie, Stalowej Woli, Nisku i Jarosławiu.

Anna Moraniec

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o