Działkowcy boją się, że stracą ogródki

Rzeszowscy działkowcy protestują, bo boją się, że po wprowadzeniu nowych przepisów stracą swoje ogródki działkowe. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Trybunał Konstytucyjny: koniec z przywilejami Polskiego Związek Działkowców.

Polski Związek Działkowców straci monopol w zarządzaniu ogródkami działkowymi. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny orzekł, że ustawa o rodzinnych ogrodach jest niezgodna z konstytucją aż w 24 artykułach. Jednak jak stwierdzili sędziowie TK, sami właściciele ogródków nie muszą obawiać się, że stracą działki z warzywami.

Na razie jeszcze przez 18 miesięcy będą obowiązywać dotychczasowe przepisy o działkach. W tym okresie Sejm powinien opracować nowe przepisy w tym zakresie.  W swoim orzeczeniu Trybunał zwrócił uwagę na szczególny status Polskiego Związku Działkowców (PZD), który uniemożliwia kontrolę władz samorządowych nad organizacją.  TK zakwestionował też preferencyjne traktowanie PZD przy przekazywaniu gruntów w użytkowanie wieczyste, jak również zwolnienia podatkowe dla związku działkowców.

Podczas uzasadniania wyroku podkreślano, że działki to ważne miejsce dla życia tysięcy ludzi, głównie emerytów i rencistów, i to właśnie ich prawa, interesy i przyszłość uwzględnił Trybunał podejmując decyzję.

Innego zdania są działkowcy. Według PZD, uchylenie niektórych przepisów ustawy doprowadzi do sytuacji, że na działkowców nałożone zostaną wysokie opłaty za ziemię. Od  kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To doprowadzi do likwidacji ogródków, bo większości osób nie będzie stać na takie wydatki.

– Nie znam szczegółów werdyktu Trybunału. Dotąd działkowcy nie płacili podatków, ani opłat za dzierżawę działek, czy za wieczyste użytkowanie. Dlatego jeżeli takie opłaty zostaną wprowadzone przez gminy, to wiele osób straci swoje działki – stwierdził Władysław Bieniek, wiceprezes z tarnobrzeskiej delegatury Podkarpackiego Oddziału Polskiego Związku Działkowców.

Eugeniusz Kondracki, prezes PZD w Warszawie dodał, że uchylone w ustawie artykuły pozbawią działkowców praw do gruntów i ochrony prawnej. – Los działek jest już przesądzony – uważa prezes.

***

Zdania są podzielone. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego twierdzą, że nowa ustawa ochroni interesy działkowców. Działacze PZD uważają, ze będzie odwrotnie, biedniejszym właścicielom ogródków gmina zabierze działki. Jak będzie w rzeczywistości, okaże się dopiero za półtora roku. Na razie działkowcy mogą spać spokojnie.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
henryk
henryk
8 lat temu

DOBRZE ZE WYBRALISCIE PLATFORME I TUSKA TO ZA NIEDŁUGO BEDA ODBIERAC WAM ŻONY I MĘZÓW BO TYLKO TO JESZCZE ZOSTALO W TYM NIESZCZĘSLIWYM KRAJU POD RZĄDAMI TEJ SZKODLIWO PATOLOGICZNEJ EKIPY.

rzeszowiak
rzeszowiak
8 lat temu
Reply to  henryk

Popieram. To czerwona burżuazja, która skryła się pod skrzydłami Solidarności , eliminując wielu uczciwych ludzi z niej. Nadal szkodzi pozostałej garstce prawdziwych solidarnościowców. Służy tylko bogatym dorobkiewiczom i wyzyskiwaczom. Wśród komunistów byli za słabi by coś „ogryżć” więc wśliznęli się do Solidarności. Mamy teraz drugą TARGOWICĘ w Polsce.

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu
Reply to  henryk

Henryk – zapomniałeś o krzakach i lasach – nawet jagóg i grzybów bez zezwolenia Tuska i Rostowskiego zabronią!!

Robert
Robert
8 lat temu

To dobre wiadomości będzie porządek . A emeryci z resortu MSW mają wysokie emerytury a nikt nie kazał im inwestować w działki i altanki. A prawa właśnie oni powinni przestrzegać.