Dziecko pod legalną opieką

Rodzice, którzy chcą zatrudnić nianię dla swojej pociechy, mogą uzyskać odpowiedzi na pytania pod numerem 801 400 400. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Dzięki nowym przepisom coraz więcej opiekunek pracuje legalnie. Zatrudniając nianię, rodzice otrzymują dofinansowanie składek od ZUS.

Od wejścia w październiku w życie nowych przepisów, na terenie podległym rzeszowskiemu oddziałowi ZUS ubezpieczyły się już 102 nianie. Nowe zasady gwarantują dofinansowanie składek rodzicom, którzy chcą skorzystać z opiekunki.

Możliwość zatrudnienia opiekunki do dziecka na podstawie tzw. umowy uaktywniającej istnieje od 1 października. Składki za nianię opłaca ZUS. Rodzice są zobowiązani do opłacania nadwyżek, jeśli pensja niani jest wyższa od najniższej krajowej. Czy zachęca to do legalnego zatrudniania opiekunek?

– W październiku w Oddziale ZUS w Rzeszowie zgłoszono do ubezpieczeń 15 niań. Natomiast w całym rzeszowskim oddziale, łącznie z ośmioma jednostkami terenowymi, od początku października do 3 listopada zgłoszono do ubezpieczeń 102 nianie – informuje Małgorzata Bukała, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rzeszowie.

Niania zamiast żłobka

Aby móc podpisać z nianią umowę uaktywniającą, odpowiadającą umowie zleceniu, rodzice lub rodzic samotnie wychowujący dziecko muszą posiadać zatrudnienie. Utrata pracy przez rodziców powoduje utratę składek opłacanych przez ZUS po upływie 3 miesięcy od dnia zwolnienia. Opiekunkę można zatrudnić, jeśli dziecko ukończyło 20. tydzień życia
i nie uczęszcza do żłobka. Umowę trzeba rozwiązać, kiedy dziecko skończy 3 lata. ZUS będzie opłacać składki do momentu ukończenia przez dziecko 4. roku życia, jeśli rodzic lub rodzice przedstawią odpowiednie dokumenty, świadczące o niemożliwości objęcia dziecka opieką przedszkolną, np. brak miejsc.

Babcia na etacie

Ustawa nie określa stosunku pokrewieństwa między stronami umowy. W Rzeszowie zatrudnienie znalazło wiele osób, które opiekują się pociechami członków rodziny. Niania nie musi prowadzić działalności gospodarczej, ani posiadać udokumentowanych kwalifikacji. – Nie widzę problemu w tym, że niania nie ma wykształcenia kierunkowego- mówi pani Małgorzata, która poszukuje opieki dla swojego dziecka. Podobnego zdania jest pani Kamila, studentka i doświadczona opiekunka:- Tego nie da się nauczyć z książek. Tylko praca z dzieckiem pozwala na nabycie prawdziwego doświadczenia.

Pracę niani w Rzeszowie chętnie podejmują zarówno studentki, jak kobiety po 50. roku życia. Nie wszystkie wiedzą o nowych przepisach. – Nie słyszałam o tego rodzaju umowie- przyznaje pani Kamila. – Gdyby pracodawca zaproponował mi taką formę zatrudnienia, zgodziłabym się od razu.

– Bardzo chętnie podpisałabym z nianią taką umowę- mówi z kolei pani Beata.- Gdybym pracowała jako niania, też bym o to zabiegała. To super sprawa.

Katarzyna Mazurek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments