Dzięki interwencji Super Nowości wycofano egzekucję wobec inwalidy

– Bardzo dziękuję Super Nowościom za skuteczne działanie. Już na drugi dzień po ukazaniu się artykułu (w piątek) pani z urzędu skarbowego pofatygowała się do mnie i powiedziała, że nadal mogę odliczać leki – mówi Bogusław Tyrus (81 lat) z Rzeszowa. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Bezduszność urzędnika doprowadziła do odebrania niepełnosprawnemu ulgi na leki.

W czwartek opisaliśmy perypetie z fiskusem pana Bogusława Tyrusa (81 lat) z Rzeszowa. Mężczyzna, mając status inwalidy pierwszej grupy, wydany przez komisję branżową (był zawodowym strażakiem) w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczał w PIT koszt zakupu leków. W 2012 roku urząd skarbowy przeprowadził kontrolę jego PIT i uznał, że nie ma do niej praw. W związku z tym musiał zwrócić fiskusowi ponad 300 zł za 2011 rok. Ubolewał ponadto, że w tym roku też nie może ich odliczyć.

Po naszym artykule do redakcji zadzwonił Wiesław Kuśnierz, dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie i poinformował nas o zaszłej pomyłce, ba, bezduszności urzędnika, który w ten sposób potraktował pana Tyrusa. – Organ podatkowy pierwszej instancji dokonał błędnej interpretacji przepisów dotyczących warunków skorzystania z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. W sytuacji bowiem, gdy podatnik dysponuje orzeczeniem o niepełnosprawności wydanym przez branżową Komisję Lekarską, w którym stwierdzono niezdolność do Służby w Państwowej Straży Pożarnej, niezdolność do pracy oraz do samodzielnego życia, może skorzystać z prawa do odliczenia od dochodów wydatków poniesionych na leki (w określonej przez przepisy wysokości). W żadnym wypadku prawo to nie może być dodatkowo uwarunkowane posiadaniem przez Czytelnika orzeczenia o niepełnosprawności wydanym przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności – napisała w piśmie do redakcji Małgorzata Jopek, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Rzeszowie.

***
Bardzo nas cieszy stanowisko i podejście do problemu kierownictwa izby skarbowej, tym bardziej, że jak mniemamy, wielu emerytów, mimo że ma prawo do ulgi nie robi odliczeń, bo o nich nie wie.

Anna Moraniec

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
alex126kj Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
alex126
Gość
alex126

Wspaniale ze wszystko skonczyło sie dobrze ! KIEDYS PAN TYRUS RATOWAŁ LUDZI JAKO STRAZAK,teraz ludzie uratowali jego .Bravo dla supernowosci .Ludzie pracujacy w urzedach czesto podchodza ksiazkowo do zycia bez cienia empati i to jest przykre .Ale dzieki Bogu nie wszyscy sa tacy..

kj
Gość
kj

Wg.mnie ten urzędnik powinien być konkrenie ukarany i ponieść konsekwencje. Ponadto osobiście powinien przeprosić Pana B.Tyrusa.