Dzielą skórę na… marszałku?

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do marszałka Karapyty o ustąpienie ze stanowiska.

– Nie róbmy wideł z igły – grzmiał na radnych PiS Bronisław Tofil, radny sejmiku z ramienia SLD. Zdaniem koalicji PO-PSL-SLD, opozycja celowo stara się rozdmuchiwać śledztwo CBA i prokuratury w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim, szkodząc tym wizerunkowi województwa. Mocno dostało się również podkarpackim eurodeputowanym, zwłaszcza Tomaszowi Porębie, któremu Tofil wprost zarzucił donosy na marszałka do Brukseli.

Chodzi o list Tomasza Poręby do komisarza UE ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna, w którym eurodeputowany PiS pytał czy wydanie przez KE zalecenie o wstrzymaniu wypłat unijnych dotacji jest jednoznaczne z koniecznością natychmiastowego zablokowania tychże wypłat przez województwo podkarpackie. Dotacje wciąż są wypłacane beneficjentom, ale zdaniem radnych koalicji działania polityka PiS są „negatywne”.

– Ja z przerażeniem przyjmuję postawy, że skoro marszałek Karapyta ma za duże poparcie w województwie, gdzie go szanują i lubią, bo jest komunikatywny, kompetentny i jest wszędzie, to trzeba coś z tym zrobić – krytykował PiS Władysław Stępień. Radny PSL przyznał jednocześnie, że skoro wszelkie próby zdobycia informacji w prokuraturze są nieskuteczne, to sprawą powinien zająć się… premier Tusk.

– Oskarżanie nieobecnego Tomasza Poręby to odwracanie kota ogonem, a oskarżanie go o donosy jest po prostu nieprzyzwoite – ripostował Wojciech Buczak, radny PiS. Zarzucił Zarządowi Województwa, że opozycja nie otrzymuje związanych z tym postępowaniem dokumentów. – Mamy prawo sądzić, ze jest jakiś powód, że ich nie dostajemy – mówił Buczak. Nim zdążył skończyć przemawiać marszałek Karapyta przekazał mu plik dokumentów.

Na koniec sesji Buczak zaapelował do marszałka o ustąpienie. – Negatywne skutki dla województwa już są, co skłania mnie do tego, by w imieniu radnych PiS złożyć apel do marszałka o rezygnację ze swojej funkcji. Marszałek nawet nie odpowiedział i jak zapewnia jego rzecznik Wiesław Bek, raczej nie spełni oczekiwań opozycji.

***
Trudno oprzeć się wrażeniu, że wizyta funkcjonariuszy CBA u w Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła nie tylko postępowanie prokuratury, ale również kampanię wyborczą do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Skąd taka teza? W sprawę mocno angażują się zarówno Tomasz Poręba, jak i Elżbieta Łukacijewska, a marszałka Karapytę wymienia się z kolei jako potencjalnego kandydata PSL. Cała trójka ma w tej sprawie wizerunkowo coś do ugrania, przy czym decydujące będą końcowe wyniki śledztwa. A o tych na razie cisza.

Arkadiusz Rogowski

11
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
GardatomilidzonslexTTROMAN Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ambroży
Gość
Ambroży

Piechociński zaczął na kolanach i na pewno skończy na kolanach razem z PSL-em!.

Garda
Gość
Garda

Ile kosztują wyjazdy do Ameryki łacińskiej.Mam 60 lat i nie stać mnie na takie wyjazdy.Pana marszałka stać bo zbiera krocie i jeszcze przy okazji żona.Kto za to płaci-Urząd czy Polonia?

tomilidzons
Gość
tomilidzons

Ale w BRAZYLII byl nie co to nasza REPREZENTACJA

ROMAN
Gość
ROMAN

w najnowszym sondażu HOMO-HOMiNI wieje grozą w dwuch miejscach; 73 % respondentów wystawia złe lub bardzo złe oceny; Radzie Ministrów i 81 % respondentów wystawia bardzo złe i złe oceny pierwszej izbie naszego parlamentu. Te liczby jednoznacznie pokazują że dwa najważniejsze ogniwa władzy państwowej spotykają się z głęboką społeczną nieufnością, do tego dadajmy ocenę premiera na nie [ 64 %] no to mamy co wynika dla obu stron ? ludzie do dzisiaj nie słyszeli co władza zamierza zrobić z ; bezrobociem/ kryzysem oświaty/ kryzysem służby zdrowia/ niedożywieniem/ kiepską innowacyjnością gospodarki – a mamy na okrągło związki partnerskie/draństwa/ cygaństwa/mataczenia/ oszustwa/obłudę/ i… Czytaj więcej »

TT
Gość
TT

Romanie a czy posiadasz wcześniejsze sondaże na ten temat? Nie, to pragnę Cię poinformować, że zawsze Rada Ministrów, Premier i Sejm były ocenianie negatywnie. Nie zdarzyło się aby kiedykolwiek wspomniane sondaże były pozytywne. Jak chcesz manipulować na forum to rób to z głową.

lex
Gość
lex

TT to Ty manipulujesz. Przecież już od 1989 roku obiecywano nam bułki z szynką, drugą Japonię, 100 000, Balcerowicz twierdził, że po pół roku wyrzeczeń będziemy żyli w krainie szczęscia, mielismy stac się zieloną Irlandią bez abonamentów telewizyjnych i fotoradarów, a cena benzyny nigdy nie miała przekroczyć 5 zł. Urzędy miały wierzyć obywatelom, a nie traktować ich jak potencjalnych złodziei, policja miała być przyjazna i pomagać kierowcom, a nie walić w nich mandatami bez opamietania i zapomnieć o upomnieniach. Pacjent miał opływać w szpitalach w luksusach, a nie oczekiwać na zabiegi i wizyty u specjalistów kilka mieśięcy, a niekiedy lat.… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

26.03.2013 | Aktualności | PiS na świecie Komisarz ds. polityki regionalnej odpowiada na list Tomasza Poręby W odpowiedzi na list europosła PiS Tomasza Poręby dotyczący rekomendacji Komisji Europejskiej ws. wstrzymania środków na projekty w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn podkreślił, że fundusze unijne muszą być wydawane w 100-proc. zgodności z prawem unijnym i krajowym. W liście Johannes Hahn wskazuje, że Komisja Europejska wyraża „szczególne zainteresowanie” sprawą nieprawidłowości w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. Po niedawnych doniesieniach prasowych związanych ze śledztwem CBA Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do wydawania funduszy w ramach RPO Województwa Podkarpackiego zgodnie… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Po doniesieniach z Białegostoku o handelku zmiany partii za pracę proponowanym przez działacza PO osobie z SLD postanowiłem dać szanse dziennikarzom ; to warto sprawdzić – by żyło nam się lepiej!. ” Kasia Tusk, córka jaśnie nam panującego Donalda Tuska w zeszłym miesiącu dnia 18/02/2013 kupiła za gotówkę 5-cio pokojowe mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie. Cena rynkowa mieszkania wynosi 1 milion 720 tysięcy złotych. Numer referencyjny zajmującego się całą sprawą notariusza 01/2013KT. Skąd pochodzą tak znaczne środki w rękach tak młodej dziewczyny? Skąd tak dużo gotówki w rękach osoby prawie bezrobotnej Katarzyny Tusk? Wyżej wymieniona prowadzi jakiś tam mikroskopijny… Czytaj więcej »

polaczek
Gość
polaczek

ciekawe kiedy ten PSl owski wpieprz odejdzie mało się nakradł już z kolegami Zastanawia mnie dlaczego PUM fnkcjonuje jako prywatna firma grupy trzymającej władzę wszystkie stanowiska ustawione tworzone często fikcyjnie dzielenie departamentów żeby było więcej kierowników i dyrektorów. Każdy konukrs to wewnetrzny kasting kierujacych urzędem konkurs wygrywa najczęściej faworyt władzy często juz pracuje w urzędzie a raczej czeka na ogloszenie konkursu żeby go przyklepali . Te dotacje to także są marnowane na różne śliskie biznesy dla kolegów i kolezanek nie mają żadnego znaczenia gospodarczego dla regionu Ten kraj to żenada

pracownik
Gość
pracownik

Geba pana marszalka mowi sama za siebie az bije z niej”inteligencja” i madrosc, ale to jest podzial polityczny PSL jako agencja pracy rozdzielila stanowiska, marszalek jako wladca podkarpacia tez rozdzielil i fundusze i stanowiska teraz trza sie jakos tlumaczyc, Poreba niech nie udaje swietago bo sam zalatwia stanowiska i robote znajomym

Ambroży
Gość
Ambroży

Komuna po byłym skompromitowanym PZPR jest najgorszym elementem polityki w Polsce cechującym się kryciem i mataczeniem za cenę bycia przy korycie. Eurodeputowany Poręba jest zdecydowanie najwartościowszym przedstawicielem z Podkarpacia w PE i tyle!.