Dzielą skórę na… marszałku?

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW, PODKARPACIE. Radni Prawa i Sprawiedliwości zaapelowali do marszałka Karapyty o ustąpienie ze stanowiska.

– Nie róbmy wideł z igły – grzmiał na radnych PiS Bronisław Tofil, radny sejmiku z ramienia SLD. Zdaniem koalicji PO-PSL-SLD, opozycja celowo stara się rozdmuchiwać śledztwo CBA i prokuratury w sprawie rzekomych nieprawidłowości w Urzędzie Marszałkowskim, szkodząc tym wizerunkowi województwa. Mocno dostało się również podkarpackim eurodeputowanym, zwłaszcza Tomaszowi Porębie, któremu Tofil wprost zarzucił donosy na marszałka do Brukseli.

Chodzi o list Tomasza Poręby do komisarza UE ds. polityki regionalnej Johannesa Hahna, w którym eurodeputowany PiS pytał czy wydanie przez KE zalecenie o wstrzymaniu wypłat unijnych dotacji jest jednoznaczne z koniecznością natychmiastowego zablokowania tychże wypłat przez województwo podkarpackie. Dotacje wciąż są wypłacane beneficjentom, ale zdaniem radnych koalicji działania polityka PiS są „negatywne”.

– Ja z przerażeniem przyjmuję postawy, że skoro marszałek Karapyta ma za duże poparcie w województwie, gdzie go szanują i lubią, bo jest komunikatywny, kompetentny i jest wszędzie, to trzeba coś z tym zrobić – krytykował PiS Władysław Stępień. Radny PSL przyznał jednocześnie, że skoro wszelkie próby zdobycia informacji w prokuraturze są nieskuteczne, to sprawą powinien zająć się… premier Tusk.

– Oskarżanie nieobecnego Tomasza Poręby to odwracanie kota ogonem, a oskarżanie go o donosy jest po prostu nieprzyzwoite – ripostował Wojciech Buczak, radny PiS. Zarzucił Zarządowi Województwa, że opozycja nie otrzymuje związanych z tym postępowaniem dokumentów. – Mamy prawo sądzić, ze jest jakiś powód, że ich nie dostajemy – mówił Buczak. Nim zdążył skończyć przemawiać marszałek Karapyta przekazał mu plik dokumentów.

Na koniec sesji Buczak zaapelował do marszałka o ustąpienie. – Negatywne skutki dla województwa już są, co skłania mnie do tego, by w imieniu radnych PiS złożyć apel do marszałka o rezygnację ze swojej funkcji. Marszałek nawet nie odpowiedział i jak zapewnia jego rzecznik Wiesław Bek, raczej nie spełni oczekiwań opozycji.

***
Trudno oprzeć się wrażeniu, że wizyta funkcjonariuszy CBA u w Urzędzie Marszałkowskim rozpoczęła nie tylko postępowanie prokuratury, ale również kampanię wyborczą do przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Skąd taka teza? W sprawę mocno angażują się zarówno Tomasz Poręba, jak i Elżbieta Łukacijewska, a marszałka Karapytę wymienia się z kolei jako potencjalnego kandydata PSL. Cała trójka ma w tej sprawie wizerunkowo coś do ugrania, przy czym decydujące będą końcowe wyniki śledztwa. A o tych na razie cisza.

Arkadiusz Rogowski

do “Dzielą skórę na… marszałku?”

 1. Ambroży

  Piechociński zaczął na kolanach i na pewno skończy na kolanach razem z PSL-em!.

 2. Garda

  Ile kosztują wyjazdy do Ameryki łacińskiej.Mam 60 lat i nie stać mnie na takie wyjazdy.Pana marszałka stać bo zbiera krocie i jeszcze przy okazji żona.Kto za to płaci-Urząd czy Polonia?

 3. tomilidzons

  Ale w BRAZYLII byl nie co to nasza REPREZENTACJA

 4. ROMAN

  w najnowszym sondażu HOMO-HOMiNI wieje grozą w dwuch miejscach;
  73 % respondentów wystawia złe lub bardzo złe oceny; Radzie Ministrów i
  81 % respondentów wystawia bardzo złe i złe oceny pierwszej izbie naszego parlamentu.
  Te liczby jednoznacznie pokazują że dwa najważniejsze ogniwa władzy państwowej spotykają się z głęboką społeczną nieufnością, do tego dadajmy ocenę premiera na nie [ 64 %] no to mamy co wynika dla obu stron ?
  ludzie do dzisiaj nie słyszeli co władza zamierza zrobić z ; bezrobociem/ kryzysem oświaty/ kryzysem służby zdrowia/ niedożywieniem/ kiepską innowacyjnością gospodarki – a mamy na okrągło związki partnerskie/draństwa/ cygaństwa/mataczenia/ oszustwa/obłudę/ i samobujstwa.
  Czy to jest ten raj o którym trąbiono w 1989 roku ?

  • TT

   Romanie a czy posiadasz wcześniejsze sondaże na ten temat? Nie, to pragnę Cię poinformować, że zawsze Rada Ministrów, Premier i Sejm były ocenianie negatywnie. Nie zdarzyło się aby kiedykolwiek wspomniane sondaże były pozytywne. Jak chcesz manipulować na forum to rób to z głową.

   • lex

    TT to Ty manipulujesz. Przecież już od 1989 roku obiecywano nam bułki z szynką, drugą Japonię, 100 000, Balcerowicz twierdził, że po pół roku wyrzeczeń będziemy żyli w krainie szczęscia, mielismy stac się zieloną Irlandią bez abonamentów telewizyjnych i fotoradarów, a cena benzyny nigdy nie miała przekroczyć 5 zł. Urzędy miały wierzyć obywatelom, a nie traktować ich jak potencjalnych złodziei, policja miała być przyjazna i pomagać kierowcom, a nie walić w nich mandatami bez opamietania i zapomnieć o upomnieniach. Pacjent miał opływać w szpitalach w luksusach, a nie oczekiwać na zabiegi i wizyty u specjalistów kilka mieśięcy, a niekiedy lat. Emerytom (ha, ha, ha) obiecywano, że starość będzie dla nich tak dostatnia, iż nie wystarczy czarterów, żeby mogłi pławić się w ciepłych wodach Seszeli, Karaibów, Lazurowego Wybrzeża (ha, ha, ha). Urzędnicy mili poskromić swoje zakusy na kominowe pobory i premie. W nagrodę nie odpowiadają za nadzór nad sprzedażą majatku narodowego, spieprzonymi inwestycjami (autostrady, lotnisko w Modlinie, stadion narodowy). Oto Polska. Garstkę ludzi stać na sybarytyzm, a ponad 50% Narodu na nędzę. Oczywiście nadal wszystkiemu jest winna postkomuna, a nie naiwni Polacy i przede wszystkim wodzowie Solidarności. Tak, tak. Kapitalizm jest rajem dla nielicznych. Większość ma za to piekło.
    Sami tego chcieliście.

 5. Ambroży

  26.03.2013 | Aktualności | PiS na świecie

  Komisarz ds. polityki regionalnej odpowiada na list Tomasza Poręby

  W odpowiedzi na list europosła PiS Tomasza Poręby dotyczący rekomendacji Komisji Europejskiej ws. wstrzymania środków na projekty w ramach Regionalnego Projektu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, komisarz ds. polityki regionalnej Johannes Hahn podkreślił, że fundusze unijne muszą być wydawane w 100-proc. zgodności z prawem unijnym i krajowym.

  W liście Johannes Hahn wskazuje, że Komisja Europejska wyraża „szczególne zainteresowanie” sprawą nieprawidłowości w Podkarpackim Urzędzie Marszałkowskim. Po niedawnych doniesieniach prasowych związanych ze śledztwem CBA Komisja Europejska wyraziła wątpliwości co do wydawania funduszy w ramach RPO Województwa Podkarpackiego zgodnie z zasadami wspólnotowymi i krajowymi.

  „Komisja prosiła o podanie szczegółów odnośnie do kwot i innych informacji na temat sprawy, w tym konkretnych działań i środków naprawczych podjętych przez organ zarządzający. Ponadto jako środek zapobiegawczy Komisja zarekomendowała nieudzielanie certyfikacji dla projektów realizowanych w ramach RPO Województwa Podkarpackiego, których mogłyby dotyczyć oszustwa i nieprawidłowości opisane w doniesieniach prasowych” – czytamy w liście Johannesa Hahna.

  Zdaniem Tomasza Poręby odpowiedź unijnego komisarza ds. polityki regionalnej to jednoznaczne wezwanie dla polskich władz do podjęcia energicznych działań.

  „Komisja Europejska zaleciła wstrzymanie certyfikacji części projektów, więc sprawa jest poważna i musi zostać jak najszybciej wyjaśniona. Tymczasem Urząd Marszałkowski utrzymuje, że w województwie nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło. Jest zupełnie inaczej.Komisja Europejska już odmówiła certyfikacji faktur na kwotę 118 mln zł za dokonane płatności unijne. Im dłużej odwlekane będzie przekazanie Brukseli wszystkich niezbędnych informacji na temat projektów podejrzanych o korupcję, tym bardziej oddali się perspektywa wypłaty pieniędzy przyszłym beneficjentom” – wskazuje Tomasz Poręba. źródło. str. PIS

 6. Ambroży

  Po doniesieniach z Białegostoku o handelku zmiany partii za pracę proponowanym przez działacza PO osobie z SLD postanowiłem dać szanse dziennikarzom ; to warto sprawdzić – by żyło nam się lepiej!.
  ” Kasia Tusk, córka jaśnie nam panującego Donalda Tuska w zeszłym miesiącu dnia 18/02/2013 kupiła za gotówkę 5-cio pokojowe mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie. Cena rynkowa mieszkania wynosi 1 milion 720 tysięcy złotych. Numer referencyjny zajmującego się całą sprawą notariusza 01/2013KT. Skąd pochodzą tak znaczne środki w rękach tak młodej dziewczyny? Skąd tak dużo gotówki w rękach osoby prawie bezrobotnej Katarzyny Tusk? Wyżej wymieniona prowadzi jakiś tam mikroskopijny portal internetowy, i czy jest możliwe aby tak wysoka suma pieniędzy była zgromadzona w sposób legalny? Katarzyna T. pojawiła się w Warszawie u notariusza w poniedziałek dnia 18 lutego 2013 przyjeżdżając ze swojego mieszkania w centrum Gdańska nowym Mercedesem klasy S wartym PLN 344 000 kupionym za gotówkę (informacja z salonu Mercedesa). Znowu pojawia się pytanie, skąd Katarzyna T. posiadała tak znaczne środki w gotówce na zakup tak drogiego samochodu podczas gdy realne płace w Polsce są rzędu 1200PLN – 1500PLN. Przypomnijmy, że banki mają obowiązek informowania nadzoru bankowego o transakcjach w wysokości 10 tys. euro. Zmowa milczenia ma się dobrze, i można robić w Polsce pewne rzeczy, jeżeli ma się duże plecy. Czy są jakie powiązania pomiędzy upadającym Amber Gold, a córką premiera. Przypomnijcie sobie państwo jak to niedawno drugie z dzieci Donalda Tuska Michał Tusk plątał się w wyjaśnieniach w sprawie domniemanego udziału w aferze związanej z Amber Gold. Skąd te pieniądze? WSZYSTKICH URZĘDNIKÓW PAŃSTWOWYCH INFORMUJEMY, ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.” – żródło – internet ONET

 7. polaczek

  ciekawe kiedy ten PSl owski wpieprz odejdzie mało się nakradł już z kolegami Zastanawia mnie dlaczego PUM fnkcjonuje jako prywatna firma grupy trzymającej władzę wszystkie stanowiska ustawione tworzone często fikcyjnie dzielenie departamentów żeby było więcej kierowników i dyrektorów. Każdy konukrs to wewnetrzny kasting kierujacych urzędem konkurs wygrywa najczęściej faworyt władzy często juz pracuje w urzędzie a raczej czeka na ogloszenie konkursu żeby go przyklepali . Te dotacje to także są marnowane na różne śliskie biznesy dla kolegów i kolezanek nie mają żadnego znaczenia gospodarczego dla regionu Ten kraj to żenada

 8. pracownik

  Geba pana marszalka mowi sama za siebie az bije z niej”inteligencja” i madrosc, ale to jest podzial polityczny PSL jako agencja pracy rozdzielila stanowiska, marszalek jako wladca podkarpacia tez rozdzielil i fundusze i stanowiska teraz trza sie jakos tlumaczyc, Poreba niech nie udaje swietago bo sam zalatwia stanowiska i robote znajomym

 9. Ambroży

  Komuna po byłym skompromitowanym PZPR jest najgorszym elementem polityki w Polsce cechującym się kryciem i mataczeniem za cenę bycia przy korycie. Eurodeputowany Poręba jest zdecydowanie najwartościowszym przedstawicielem z Podkarpacia w PE i tyle!.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.