Dzieła sztuki o wartości 300 tys. zł wzbogaciły muzealną kolekcję

Teresa Bogińska-Żurawska, kustosz i historyk sztuki prezentuje część zabytkowej kolekcji

ŁAŃCUT. dar Izby Celnej w Białej Podlaskiej, która w ciągu 5 lat zarekwirowała aż 400 tego typu arcydzieł

Obrazy o tematyce religijnej, wyroby jubilerskie oraz krzyże dołączyły do zbiorów Muzeum Zamku w Łańcucie. Był to dar Izby Celnej w Białej Podlaskiej, która w ciągu 5 lat zarekwirowała aż 400 tego typu arcydzieł. W niedługim czasie nowa kolekcja będzie dostępna dla zwiedzających.
Przekazanie darów odbyło się 15 grudnia na terenie terminala odpraw celnych w Koroszczynie. Połowa zbioru to zabytki rosyjskiej sztuki cerkiewnej (około 200 ikon) pochodzących z XIX wieku.

Chiński gabinet Muzeum ozdobi min. chińska porcelana, figurki Buddy ,zespół drewnianych i polichromowych rzeźb oraz parawan inkrustrowany macicą perłową otrzymany od Straży Granicznej w Terespolu. Wśród przekazanych przedmiotów znalazły się też rosyjskie osiemnasto- i dziewiętnastowieczne monety, broń, kielichy i szklanki powstałe w czeskich, węgierskich oraz niemieckich warsztatach.

Na uwagę zasługuje „jajko Faberge”. Przedmiot wykonany ze złoconego srebra, ozdobionego filigranem oraz półszlachetnymi kamieniami bez wątpienia przykuwa uwagę. Eksponat datowany jest na lata 1896-1908. Pochodzenie przedmiotu jednak nie jest do końca znane. Podejrzewa się że jajko zostało wykonane w moskiewskiej wytwórni Faberge w pracowni złotnika Fedora Ruckereta. Według opinii niektórych osób, jajko określone jest jako bardzo dobrej jakości falsyfikat jednak wykażą to dopiero specjalistyczne badania..

Ostatnie tak wielkie przekazanie zabytków zatrzymanych na naszej wschodniej granicy odbyło się w 2006 roku. Jednak zbiory trafiły do Muzeum Narodowego w Warszawie, które wzbogaciło się o ponad 700 eksponatów. Prawdopodobnie część przemycanych dzieł miała trafić na giełdy kolekcjonerskie Europy Zachodniej .

– Obecnie trwa inwentaryzacja i rozpoznanie obiektów. Po wykonaniu tych czynności planowana jest czasowa wystawa. Następnie otrzymane dary zagoszczą w różnych kolekcjach Muzem Zamku w Łańcucie- mówi Jarosław Gemza, kierownik sztuki cerkiewnej.

Karina Kaszowska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments