Dzień Dawcy Szpiku dla Jarka i Innych

Monika Dziewit z Mogielnicy została “bratem bliźniakiem” dla 42-letniego Węgra, teraz zachęca innych do “zostania dawcą szpiku”. To nic nie boli, a ratuje życie chorym. Fot. arch. fundacji

RZESZÓW. 13 października obchodzony jest Dzień Dawcy Szpiku, zarejestruj się. Od tego czy to Ty to zrobisz może zależeć czyjeś życie.

Co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Czekanie na swojego “bliźniaka genetycznego” jest w Polsce bardzo trudne. Rejestrując się jako potencjalny dawca szpiku powiększamy bazę danych, tym samym zwiększamy szanse na życie tym wszystkim, którzy czekają na przeszczep szpiku.

29-letni Jarek z Podkarpacia chorujący na anemię aplastyczną, dla którego organizowano akcję rejestracji szpiku w Milenium Hall, właśnie dowiedział się, że udało się dla niego znaleźć bliźniaka genetycznego. Takiego, jakim pół roku temu została Monika Dziewit z Mogielnicy, dla 42-letniego Węgra. – Po pobraniu szpiku miałam cudowne samopoczucie, choć trwało to trochę długo – mam po prostu mało krwi i musiała ona kilkukrotnie przejść przez maszynę. Jednak taki dyskomfort w porównaniu do cierpienia i bólu, który przechodzi osoba chora na białaczkę to “pryszcz” – mówi. – Kiedy dowiedziałam się, że mój “bliźniak” jest młodszy od mojego ojca pomyślałam, że może ma małe dzieci więc musi mieć szansę na dobre, normalne życie. Bądźcie odważni, nie bójcie się, to nie boli. Polega tylko na odseparowaniu z krwi obwodowej ok. 100 – 150 ml szpiku.

W ciągu trzech lat osiem osób z regionu podarowało komuś szanse na życie
Każdego roku na białaczkę zapada 10 tys. osób, połowa z nich nie znajduje dawcy. – W kraju zarejestrowanych jest 350 tys. osób, z czego 250 tys. rejestrowało się u nas. Osiem osób z Podkarpacia zostało dawcami  mówi Renata Rafa, z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. Dlaczego tak mało?  Bo zwyciężają stereotypy. Ludzie boją się zostać dawcą, bo przeszczep kojarzą z grubą igłą wbijaną w kręgosłup i paraliżem, a to nieprawda. 80 proc przeszczepów polega na pobieraniu szpiku z krwi, 20 proc. z talerza kości biodrowej, a nie z rdzenia kręgowego. Boli jak uderzenie o kant stołu.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza i oddaniu 4 ml krwi, i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się: w sobotę, 13 października w godzinach od 11 do 17 w Millenium Hall przy ul. Kopisto 1

Anna Moraniec

do “Dzień Dawcy Szpiku dla Jarka i Innych”

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.