Dziś Kolbuszowa świętuje 90 urodziny Janka Bytnara.

Fot. Archiwum

KOLBUSZOWA. Janek Bytnar urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej. Cztery lata później wraz z rodzicami wyjechał do Warszawy.

W wieku 22 lat został zamordowany przez Gestapo. Został zapamiętany, jako bojownik Szarych Szeregów i bohater książki „Kamienie na szaniec”.

– Jest przykładem bohaterstwa. Dlatego wartości, którymi się kierował, chcielibyśmy przenieść na młodsze pokolenie – mówi Wiesław Sitko, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kolbuszowej. – W tym celu zorganizowaliśmy poświęcone mu konkursy. Jeden z nich dotyczył mini komiksów, inny z kolei… rapowania o czasach walki. Chodzi o to, żeby młodzi poznali Janka, nie w formie s akademii, ale w postaci jak najbardziej dla siebie przyswajalnej.

W ramach niedawno zakończonych Dni Kolbuszowej na Rynku wystąpili raperzy: Rahim i Eldo. Zagrał Habakuk. A cała impreza pod hasłem „Janek rapował by z nami”.
Dzisiejsze uroczystości o godz. 9 rozpocznie msza św. w Kolegiacie Kolbuszowskiej p.w. Wszystkich Świętych. Później uczestnicy obchodów udadzą się pod dom rodzinny Janka Bytnara, gdzie złożą kwiaty. O godz. 16 na Rynku odbędzie się capsztyk drużyn harcerskich, a o godz. dwie i pół godziny później w tym samym miejscu prezentację multimedialną przedstawią uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej.
pg

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments