Dziś ostatni dzień by złożyć PIT

Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Wiele osób dopiero teraz przypomniało sobie o zeznaniu podatkowym

Urzędnicy przypominali, by nie czekać z rozliczeniem podatkowym do ostatniej chwili, jednak jeszcze spora część podatników nie wypełniło tego obowiązku. Ci, którzy czekali do ostatniego momentu muszą zrobić to dzisiaj.

W ostatnim dniu Urząd Skarbowy wydłużył godziny otwarcia, by każdemu spóźnialskiemu umożliwić złożenie zeznania podatkowego. Czekanie do ostatniego dnia wiąże się ze staniem w długich kolejkach. Jednak nie ma konieczności przychodzenia osobiście. Można bowiem rozliczyć się z fiskusem przez internet. Ministerstwo Finansów przygotowało specjalny program, za pomocą którego można to zrobić. Dostępny jest na stronie internetowej www.e-deklaracje.gov.pl lub www.szybkipit.pl. Trzeba się pospieszyć, bo za spóźnienie się z PITem grozi naprawdę wysoka kara. Część na pewno będzie mogła spodziewać się kontroli skarbowej.

Jakie kary za spóźnienie
Kiedy ktoś przekroczy magiczny termin 30 kwietnia i zgłosi się niezwłocznie Urzędu Skarbowego, zanim ktokolwiek zauważy zaniedbanie, ma szansę uniknąć kary za spóźnienie. Jeżeli nie wypełni obowiązku przed dłuższy czas, zostanie naliczona kara. Urząd może rozważyć, czy zaniechanie ze strony podatnika jest tylko wykroczeniem, czy już przestępstwem. Jeżeli niezapłacony podatek przekracza pięciokrotną wartość „najniższej krajowej” to takie zaniedbanie traktowane jest jako przestępstwo.

W przypadku, gdy podatnik spóźnia się z zeznaniem, kara zaczyna się od dwukrotnej wartości najniższego wynagrodzenia za pracę. Odmówienie zapłacenia grozi sprawą sądową. Stąd lepiej jednak zdążyć z PITem na czas.

Blanka Szlachcińska

 

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.