Dziś setne urodziny tajemniczej „Trzynastki”

Taki obraz „Trzynastki” znamy ze starych pocztówek. Fot. Archiwum

PRZEMYŚL. Z inicjatywy pary artystów z Grupy TE7EM, Bożeny i Wiesława Skibińskich, 31 sierpnia o godz. 18. w zabytkowej sieni budynku rozpoczną się uroczyste obchody 100-lecia kamienicy przy Słowackiego 13.

Ten niezwykły budynek wraz z przylegającymi doń kamienicami i byłą synagogą, w której obecnie mieści się biblioteka to kompleks unikatowy w kraju. Główną atrakcją „Trzynastki” jest zabytkowa sień zachowana w niemal nienaruszonym stanie. Na co dzień nie jest ona udostępniona dla zwiedzających, ale dziś będzie inaczej.

Nie wiadomo kto zdecydował o wyglądzie kamienicy przy Słowackiego 13. Trudno też się domyślić dlaczego na elementy ozdobne ściany frontowej wybrano trytony, które są usytuowane po obu stronach weneckiego okna wilczącego fasadę budynku od ulicy Słowackiego. Wiadomo jednak, że postaciami trytonów ozdabiano budowle ważne i prestiżowe, bo tryton był w mitologii symbolem panowania, ale także patronem muzyki.

Skibińscy, którzy od lat mieszkają w kamienicy „pod trytonami” pragną przywrócić jej i ulicy Bibliotecznej dawny blask. Właśnie przygotowywane są dokumenty konieczne do zarejestrowania „Stowarzyszenia ulicy Bibliotecznej”, a pasjonaci tego pomysłu wierzą, że uda się i stanie się ona perełką miasta i miejscem, gdzie będzie można organizować plenery i  kameralne koncerty. Liczą, że setne „urodziny” kamienicy będą okazją do pokazania jej piękna przemyślanom.

Specjalnymi gośćmi uroczystości będą fotografik i muzyk z Austrii,  Ruth Patzelt oraz reżyser, Marcin Ehrlich z Warszawy, potomek jednej z zasłużonych dla Przemyśla rodzin żydowskich.

emka

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments