Dzisiejsi 40-latkowie mogą nie dostać emerytur

- Reforma emerytalna okazała się fatamorganą i już dziś wiadomo, że przyszli emeryci nie będą mogli zabezpieczyć swoich podstawowych potrzeb. To będzie upodlenie tych, którzy przepracują 40 lat - mówi dr Krzysztof Kaszuba, ekonomista, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.

KRAJ, PODKARPACIE. Gigantyczny dług publiczny. Każdy z nas jest zadłużony na 83 tys. zł

Oficjalnie polski dług publiczny wynosi 877 976 500 000 zł. Na każdego Polaka daje to 23 tys. zł. Fakty są jednak inne Na każdego z nas przypada 86 tys. zł długu. Jak donosi “Dziennik Gazeta Prawna” oprócz oficjalnego istnieje jeszcze dług ukryty, który na każdego obywatela wynosi 53 tys. zł.

Z powodu tego kolosalnego zadłużenia dzisiejsi 30 i 40 – latkowie mogą nie dostać emerytur. Wszystko dlatego, że pieniądze, które wpłacamy na pierwszy filar czyli emeryturę ZUS-owską są na bieżąco wydawane na wypłatę obecnych emerytur. W tym momencie na kontach Polaków w ZUS znajduję się ponad 2 biliony złotych. Znajdują się tylko w teorii bo pieniądze te na bieżąco wydaje się na świadczenia emerytalne i rentowe. Są to więc wirtualne pieniądze, jednak za kilkanaście lat te wirtualne pieniądze trzeba będzie urealnić i wypłacić emerytury. Skąd je wtedy weźmiemy? O tym politycy nie mówią.

System emerytalny – bomba tyka

Nasz system emerytalny to tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Już teraz co roku na pokrycie bieżących wydatków na emerytury wydaje się 162 mld zł. Większość tych pieniędzy pochodzi ze składek jakie co miesiąc potrącane są z naszych pensji. Inaczej mówiąc pracujemy i płacimy składki na dzisiejszych emerytów. Składki nie są jednak wystarczające i co roku do emerytur dokładamy ponad 40 mld zł z podatków. Ukryty deficyt emerytalny rośnie.

Bum!

Biorąc pod uwagę prognozy demograficzne za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat wpływy ze składek będą niewielkie bo zacznie brakować pracujących ludzi, którzy będą je opłacać. Przybędzie zaś ogromna armia emerytów bo nasze społeczeństwo się starzeje. Wtedy trzeba będzie sfinansować ogromny dług, który zaciągamy dziś i skarb państwa może tego nie udźwignąć. Dzisiejsi 30 – 40 latkowie mogą nie dostać swoich emerytur albo dostaną świadczenie o żenująco niskiej wartości.

Artur Getler

do “Dzisiejsi 40-latkowie mogą nie dostać emerytur”

 1. Karol

  To dlatego Rostowski załatwia dla swych dzieci ,,zieloną kartę,, !

 2. stefan

  Walesa oddaj nobla

 3. jur

  Pan Kaszuba to znany pesymista, aż dziw bierze że potrafi przeżyć kolejne dni nie potykając się, nie uderzając głową w znak drogowy, albo nie wpadając do otwartego kanału.
  Co za wredny charakter…

 4. Pablo

  Jak ktoś jest bojaźliwy to się wystraszy. Mnie tam na przykład artykuł uświadomił zamiast wystraszyć.

 5. Jan

  Panie nie strasz ludzi.

 6. roman

  to teraz wychodzi ” SZYDŁO z WORKA ” miała być druga Japonia- Irlandia – a tu co raptem bomba tyka – podwójna księgowość – no to jak to jest – kto zataja cała prawdę – ktoś się boi niewolników- i wciska im totalny kit – pan dr Kaszuba uchylił rąbek prawdy i co i nic władza cicho sza – to jak to jest fałsz i zakłamanie i nic ? – gdzie jest Dzierżynski aby zrobić porządek.

 7. Maciek

  No ale ten pan na zdjęciu na pewno dostanie sowitą emeryturkę a PO nim to choćby i POtop

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.