E-hazardowej afery ciąg dalszy

To największa, jak dotąd, ogólnopolska operacja wymierzona w przestępczość hazardową. Akcja Centralnego Biura Śledczego jest wspierana przez Służbę Celną i przeprowadzana w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie. Fot. Komenda Główna Policji

RZESZÓW. 11 osób zatrzymanych – wśród nich mieszkaniec Krosna.

2,5 tys. policjantów i celników w 24 godziny przeszukało w całym kraju 826 lokali gastronomicznych, salonów gier i stacji paliw. Zabezpieczyli 1194 terminale internetowe do gry o łącznej wartości ok. 9,5 mln zł. Wpadło 11 osób. Trzech liderów grupy przestępczej zostało aresztowanych. Nad ogólnopolską akcją czuwa Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie.

Zatrzymano 11 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej czerpiącej zyski z nielegalnego hazardu, w tym jej liderów i organizatorów: Adama G., pochodzącego z Kujawsko-Pomorskiego i Wiesława Ł. z woj. opolskiego. Trzecią osobą jest Paweł C. z Opolszczyzny.

Zarówno on, jak i Wiesław Ł. dodatkowo są podejrzani o wymuszenia rozbójnicze i nakłanianie do składania fałszywych zeznań. Mężczyźni mieli grozić jednemu z przedsiębiorców pobiciem za to, że nie chciał rozliczyć się z maszyny, którą miał w swoim lokalu. Domagali się od niego 25 tys. zł.

Mieszkaniec Krosna zatrzymany
Służby mundurowe w całym kraju zabezpieczyły w sumie 1194 terminale (tylko na Podkarpaciu 155) internetowe do gry o łącznej wartości ok. 9,5 mln zł.

Jak informują podkarpaccy policjanci, wśród zatrzymanych osób jest również mieszkaniec Krosna, który w przeszłości miał już być zatrzymany za udział w aferze hazardowej. Prokuratorzy z kolei zapewniają, że lista zatrzymań będzie bardzo długa.

Do 10 tys. na jednej maszynie
Przypomnijmy. W 2011 roku policjanci CBŚ i funkcjonariusze Służby Celnej, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Apelacyjną w Rzeszowie, rozbili pierwszą zorganizowaną grupę przestępczą, która na dużą skalę zorganizowała masowe gry losowe przy wykorzystaniu terminali internetowych. W 12 województwach zatrzymano wówczas 68 członków tej grupy i zabezpieczono 202 urządzenia. Dodatkowo na Podkarpaciu przeszukano fabrykę, która produkowała takie urządzenia wraz z oprogramowaniem. W następnym roku akcję powtórzono w tych samych województwach i zatrzymano wówczas 52 członków kolejnej grupy „hazardowej”, którym odebrano tym razem 115 urządzeń.

– Przeprowadzona w ostatnich dniach policyjna akcja wymierzona była w grupę przestępczą usiłującą oszukać obowiązującą ustawę hazardową przez stworzenie mechanizmu pozorującego grę na giełdzie, który w niekontrolowany sposób w ramach oficjalnej działalności gospodarczej legalizował zysk przestępczy. Na jednym automacie można było zarobić średnio od 8 do 10 tysięcy złotych miesięcznie – informuje Komenda Główna Policji.

Ewelina Nawrot

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o