Egzamin dojrzałości przed studniówką

Fot. Jerzy Mielniczuk

STALOWA WOLA. To chyba jedyny w Polsce przypadek zdawania prawdziwego egzaminu ludzkiej dojrzałości na dzień przed studniówką. Przystąpili do niego uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.

Gdy salę sportową i korytarze przystrajano do najważniejszego balu, w jednej z sal trwała rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego. Zarejestrowało się ponad stu młodych ludzi, którzy są gotowi ratować życie bliźnich. Byłoby ich więcej, ale warunkiem podstawowym jest pełnoletność przyszłego dawcy. Chociażby dlatego rejestr dawców komórek macierzystych poszerzył się głównie o tegorocznych maturzystów.

– Pierwszy raz podjęliśmy inicjatywę, by młodzież naszej szkoły w okresie dla niej tak radosnym, w oczekiwaniu na egzamin dojrzałości, zdała też egzamin z dojrzałości pomocy innym ludziom – mówi Mariusz Potasz, dyrektor LO im. KEN.

Zarejestrowanie się w bazie dawców wymaga jedynie odwagi cywilnej. Próbka kodu DNA pobierana jest ze śliny. Akcję licealistów wsparło Stowarzyszenie „Dobro powraca”, które podobne rejestracje przeprowadziło już m.in. w stalowowolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej oraz Komendzie Policji. W ten sposób z samej Stalowej Woli pochodzi już kilkuset potencjalnych dawców szpiku. Jedna z tych osób już podzieliła się szpikiem i uratowała komuś życie. – Pomaganie innym jest w naturze ludzkiej – mówi Ewelina Szarek, tegoroczna maturzystka LO im. KEN. – Oddaję już krew, teraz mam nadzieję oddać potrzebne komuś komórki szpiku. Jeżeli jesteśmy zdrowi, nie możemy obojętnie patrzeć na chorych.

jam

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o