Egzamin na prawo jazdy czekają kolejne zmiany?

Do egzaminu państwowego na prawo jazdy może dojść część praktyczna sprawdzająca umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Fot. Wit Hadło
Do egzaminu państwowego na prawo jazdy może dojść część praktyczna sprawdzająca umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Do Sejmu trafił właśnie projekt zmian w Prawie o ruchu drogowym, który zakłada m.in. wprowadzenie dodatkowej części w egzaminie praktycznym.

Niż demograficzny skutkuje mniejszą liczbą chętnych na robienie prawa jazdy, do tego nowy egzamin teoretyczny, który funkcjonuje od 19 stycznia br., odstrasza potencjalnych kierowców. Dyrektorzy wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego robią co mogą, aby zachęcić tych, którzy zastanawiają się nad rozpoczęciem kursu lub podejściem do egzaminu. Jednak rządzący szukają kolejnych zmian, którymi można by było skomplikować egzamin.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu od września oferuje swoim kursantom nowe usługi mające na celu obniżenie stresu egzaminacyjnego. Jest to pierwszy ośrodek w Polsce, w którym kursanci mogą odbyć bezpłatny próbny egzamin teoretyczny. Kolejnym udogodnieniem jest jazda próbna na placu manewrowym. Takie rozwiązanie przez długi okres funkcjonuje już w rzeszowskim WORD.

W Tarnobrzegu na egzamin kat. B używa się samochodu WORD, a na inne kategorie można korzystać z pojazdu ośrodka nauki jazdy, na którym kursant uczył się prowadzić. Takie udogodnienie istnieje też na egzaminie państwowym. Szkoły nauki jazdy mogą również wynająć plac manewrowy dla swoich kursantów. Wprowadzono system elektronicznej kolejki usprawniającej obsługę klientów z możliwością umówienia dokładnej daty oraz godziny wizyty w WORD przez Internet, a także możliwość umówienia ponownego egzaminu przez telefon

Dodatkowy egzamin
Jednak starania dyrektorów WORD-ów mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli chodzi o zachęcenie mieszkańców do odbywania kursu i zdawania egzaminu na prawo jazdy. Dlaczego? Do Sejmu wpłynął właśnie projekt zmian w kodeksie drogowym przygotowany przez posłów PO. Według niego, wszyscy kandydaci na kierowców będą musieli zmierzyć się dodatkowo z egzaminem z udzielania pierwszej pomocy. Pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa pieszych i kierowców chcą oni wprowadzić kolejne zmiany już za rok.

– Nie krytykuję wprowadzenia takiego rozwiązania, bo umiejętne ratowanie ludzi jest bardzo ważne. Ale czy konieczne jest sprawdzanie tego w formie egzaminu? Myślę, że to jeszcze za wcześnie – mówi Lucjusz Nadbereżny, dyr. tarnobrzeskiego WORD.

Skoro partia rządząca co chwilę komplikuje egzamin na prawo jazdy, wprowadzając kolejne zmiany, dlaczego nie można byłoby na wzór Kanady, pozwolić kandydatom, aby część praktyczną zdawali na swoim samochodzie?

– Gdyby prawo i przepisy nam na to pozwalały, na pewno byśmy wprowadzili taką możliwość – mówi Nadbereżny. – Ale przepisy wymagają, aby był to samochód, który jest w dyspozycji ośrodka. W przypadku kategorii tzw. ciężkich pozwalamy zdawać egzamin na samochodzie ośrodka nauki jazdy, dzięki czemu kandydat znając pojazd, czuje się pewniej – dodaje.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
7 lat temu

czy znowu ktoś przygotowuje się do kręcenia teraz ” lodów śmietankowych’