Elektroniczna poczta stresuje?

Fot. Wit Hadło

Odstawienie poczty elektronicznej redukuje stres i poprawia koncentrację – dowodzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine. Zdaniem naukowców, oprócz zmniejszenia stresu brak poczty elektronicznej może również poprawić wydajność pracy.

Naukowcy badali pracowników administracji wojskowej. Ochotnikom monitorowano na bieżąco pracę serca. W tym czasie specjalne oprogramowanie śledziło częstotliwość, z jaką przełączali aplikacje na ekranach swoich komputerów.

Pracownicy, którzy mieli w swoich komputerach włączoną pocztę elektroniczną, dwukrotnie częściej przełączali aplikacje (ok. 37 razy na godzinę) w porównaniu z grupą, która była odłączona od e-maili przez pięć dni. Ponadto, ich serca ciągle były w stanie pogotowia, co objawiało się zwiększoną częstotliwością uderzeń.

Uczestniczący w eksperymencie musieli też bezpośrednio kontaktować się z kolegami z pracy, odchodząc od biurek, co również niosło korzyści zdrowotne. Zaobserwowano też u nich spadek poziomu hormonu stresu – kortyzolu.

PAP Life, anja

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.