Elektrownia wodna przy zaporze będzie gotowa w maju

Zielona energia z elektrowni ma popłynąć już w kwietniu. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Wiosną ma popłynąć energia z zapory.

Nowa  rzeszowska elektrownia wodna ma wytwarzać 3000 megawatogodzin rocznie. Będzie nowoczesna i zaopatrzona w przepławkę dla ryb. Przeprowadzenie próbnego rozruchu planowane jest na środek kwietnia, jednak ze względów pogodowych otwarcie nowej inwestycji ma się odbyć w maju.

Wartość budowy elektrowni to ok. 12 mln zł.,  a buduje ją firma ESI. Powstaje poniżej zapory na wschodnim brzegu Wisłoka. Już w kwietniu popłynie z niej prąd, a oddana ma być dopiero w maju, by, jak tłumaczy firma ESI, ewentualne złe warunki pogodowe nie zmusiły inwestora do przekładania terminu otwarcia. Prąd z elektrowni ma być sprzedawany Rzeszowskiemu Zakładowi Energetycznemu.

Ma być to wyjątkowa inwestycja w skali kraju, głównie dlatego, że powstała tu najnowocześniejsza przepławka dla ryb. Jak informuje inwestor, obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Ma być to jedyne miejsce, gdzie będzie można obserwować migrujące ryby. Ma być to rejestrowane, a umowa na badania została podpisana już z naukowcami z Instytutu Instytutu Rybołówstwa z Warszawy i Polskiej Akademii Nauk z Krakowa. Planowane jest również wykorzystanie przepławki jako sposobu na ciekawą lekcję ekologii dla uczniów rzeszowskich szkół.

Miejscy urzędnicy cieszą się, że pomimo przestojów i kłopotów w budowie, prace są na ukończeniu. Według deklaracji inwestora, żadne problemy nie staną na drodze do planowanego otwarcia. Innym powodem do radości, jak twierdzą urzędnicy, jest fakt, że z elektrowni połynie zielona energia, co na pewno wyróżni też nasze miasto.
Budowa elektrowni rozpoczęła się jeszcze w 2009 roku, a rok później miała już funkcjonować, jednak inwestor stałam się o dofinansowanie unijne, a konieczne zmiany w projekcie opóźniły całą inwestycję. Na szczęście już we wrześniu 2011 roku firma ESI wróciła na plac budowy.

Blanka Szlachcińska

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.