Elektryczny samochód z Podkarpacia

PODGRODZIE, pow. dębicki. Mały samochód miejski może być biznesowym strzałem w dziesiątkę

Firma Arkus&Romet z Podgrodzia, znana do tej pory jako producent rowerów i motorowerów, przygotowuje się do produkcji miejskiego samochodu elektrycznego – rometa 4e. Najprawdopodobniej będzie to oferta także dla małego biznesu.

Nowy pojazd ma być nieco mniejszy od smarta. Napędzany będzie przez dwa silniki elektryczne. Po pełnym naładowaniu akumulatorów, powinien przejechać do 100 km. Ma osiągać prędkość 45 km/h (jak motorower), a na pokonanie 100 km trzeba będzie wydać od 3,6 zł do 5 zł.

– Romet przeznaczony będzie głównie do poruszania się po mieście, gdzie bardzo często są korki – mówi Leszek Preisner, główny konstruktor auta. – Mimo że to mały samochód, wyposażony będzie w bardzo duży bagażnik oraz wiele schowków.

Do prowadzenia rometa 4e nie będzie konieczne posiadanie prawa jazdy, wystarczą uprawnienia do prowadzenia motorowerów. Pojazd ma być bezpieczniejszy od skutera czy motoroweru. Do jego budowy wykorzystana zostanie stalowa rama z programowanymi strefami zgniotu.

Parametry, osiągi oraz duży bagażnik powoduje, że auto może zainteresować biznes (np. pizzerie czy firmy kurierskie) jako pojazd użytkowy. Podobne użytkowany jest np. smart i inne typowo miejskie samochodziki.

W tej chwili w Romecie przygotowywane jest miejsce pod linię produkcyjną. Auto na rynku ma pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku, a kosztować będzie od 6 do 7 tys. euro. Samochód ma być sprzedawany głównie zagranicą, ale będzie dostępny także na rynku polskim.

Samochód można ładować przez kilka godzin w zwykłych gniazdkach. Ominie więc barierę braku stacji ładowania w naszym kraju.

Dane Techniczne:
Długość: 2450mm
Wysokość:1430mm
Szerokość:1400mm
Rozstaw osi:1620mm
Rozstaw kół:1250mm
Waga bez akumulatorów: 349kg
Silnik elektryczny BLDC: 60V lub 72V
Moc silników elektrycznych: 2x2kW
Akumulatory: ołowiowy lub litowo-jonowy: 10 kWh
Zasięg: około 100 km

Adam Cyło

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments