Emeryci dostaną równe podwyżki

Według rządowych planów już w marcu ZUS naliczy waloryzację według nowych zasad. Każdy emeryt dostanie taką samą podwyżkę. Fot. Archiwum

PODKARPACIE. Zmiana zasad waloryzacji musi wejść w życie w marcu.

Premier zapowiedział emerytom waloryzację (podwyżkę świadczenia) kwotową, zamiast dotychczasowej procentowej. Dzięki niej zyskali by seniorzy pobierający niskie świadczenia. Jest jednak bardzo mało czasu na przygotowanie nowego prawa. Istnieje tym samym zagrożenie, że nie uda się wprowadzić go w życie na czas. Rząd zapowiada jednak, że zdąży.

Zmiana zasad waloryzacji musi wejść w życie w marcu. Jeśli to się nie uda, emeryci dostaną podwyżkę na starych zasadach. Wszystko zależy teraz jednak od tego jak szybko gotowy będzie projekt, i kiedy trafi do konsultacji społecznych, które muszą potrwać co najmniej 3 tygodnie. To jednak nie wszystko ustawa będzie musiała przejść przez Sejm, Senat i zostać podpisana przez prezydenta i ogłoszona na dwa tygodnie przed wejściem w życie.

Minister się śpieszy

Minister pracy Władysław Kosyniak-Kamysz zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni ustawa trafi do konsultacji społecznych. Możliwe więc, że nowe przepisy trafia do sejmu jeszcze przed 10 stycznia. Daje to nadzieję na ich wprowadzenie w życie przed tegoroczną podwyżką emerytur. Czy władza zdąży jeszcze zobaczymy. W każdym razie wciąż jest szansa na to, że emeryci w tym roku dostana po równo tzn. podwyżkę w takiej samej kwocie.

Waloryzacja procentowa i kwotowa

Dotychczas obowiązywała waloryzacja procentowa. W marcu każdego roku emerytury i inne świadczenia z ZUS i KRUS-u rosły o procent ustalany przez rząd. Procent ten był uzależniony m. in. od inflacji. Podczas swojego expose Donald Tusk zapowiedział, że już w marcu 2012 roku emeryci dostaną waloryzację kwotową. Oznacza to, że świadczenia wzrosną o konkretną kwotę. Każdy emeryt otrzyma identyczną podwyżkę, a nie jak dotychczas im ktoś miał większą emeryturę tym większą dostawał podwyżkę.

Biedniejsi dostaną więcej

Wysokość kwotowej podwyżki nie jest znana. Trwają spekulacje na ten temat. Według wyliczeń była by to kwota ok. 60-70 zł miesięcznie więcej dla każdego emeryta. Zyskają na tym seniorzy z najniższymi świadczeniami. Według starych zasad otrzymywali podwyżki wysokości niespełna 30 zł. Natomiast stratni będą dobrze uposażeni emeryci, którzy na starych zasadach dostali by nawet po 200 zł podwyżki miesięcznie.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
lucjan
lucjan
9 lat temu

Ja ma rację ale zobaczymy jak Tusk i jego rzad przestrzegają prawa jak dotychczas to naginaja pod siebie pozostało nam jeszcze poczekać czy wygrają ten wyscig z czasem ostatecznie pozostanie nam pozew zbiorowy do TS -może ich to kosztować 1 mld tego bali się nawet PIS-iory

ja
ja
9 lat temu

Wyrok TS 24/01 z 27 czerwca 2001. Podwyżki kwotowe NIELEGALNE. Decyzje do zaskarżenia.

hcyz
hcyz
9 lat temu

normalny hehe ale flustrat z ciebie pewnie zyjesz na granicy ubustwa turlasz sie starym autem i w bloku mieszkasz.kiedy byles na wakacjach hehehe? moze ci to poprawi humor

L.k
L.k
9 lat temu

Waloryzacja powinna być procentowa.Kwotowa to okradanie eemrytów,którzy dłużej pracowali i odkładali większe składki.Jeżeli premier chce być Janosikiem,to niech daje ze swojego portfele,a nie emerytów.Ponadto waloryzacja,to ma na celeu aby każda nabyta emerytura nie traciłej swej wartości.Kwotowa okrada tych którzy wypracowali sobie wyższą emeryture. W tej sprawie powinny być pozwy przeciwko państwu.Tłumaczenie,że w ten sposób można pomóc emerytrom najmniej zamożnym jest cząściowo zwykłym kłamstwem,gdyż już powyżej 1300 zł.emeryci są okradani.

Normalny
Normalny
9 lat temu
Reply to  L.k

Esbekom wogóle powinni odebrac emerytury, policjantom placic tylko 1/3 tego co maja teraz, ormowcom odebrać, wojskowym zmniejszyc o polowe, sedziom 1/3, tym co nalezeli do PZPR 1/2
prokuratorom ktorzy oskarżali w procesach politycznych odebrac calkiem !

Natomiast zdecydowanie podwyższyc emerytom i rencistom i rolnikom najmniej uposazonym

acha, tym co napadli na irak i Afganistan – tez nic nie placić

Racjonalny
Racjonalny
9 lat temu
Reply to  Normalny

Rolnik płaci tyle co kot napłakał do funduszu, niech teraz sobie radzi sam.

zofia
zofia
9 lat temu
Reply to  L.k

L.k……czy uważasz, że wszyscy którzy długo pracowali mają wysoką emeryturę ? Przecież też zależy od osiąganych dochodów a nie tylko od lat przepracowanych.

ekar
ekar
9 lat temu

Jak zwykle. Nie uda się!

Mieszkanka podkarpacia.
Mieszkanka podkarpacia.
9 lat temu
Reply to  ekar

Podwyżki emerytur i rent o jednakową kwotę są niezgodne z konstytucją. Konstytucja zapewnia podwyżkę rent i emerytur o wskaźnik inflacji. znów sciema naszych durnych rządzących.