Emeryci rzadziej zaciągają długi

5,7 mld zł długu posiadają seniorzy wpisani do Krajowego Rejestru Długów. Fot. Archiwum

KRAJ, PODKARPACIE. Zadłużenie emerytów zmalało o przeszło 500 mln zł. Kredyty biorą młodzi.

5,7 mld zł – tyle wynosi dług, jaki posiadają seniorzy wpisani do Krajowego Rejestru Długów. To o pół miliarda mniej w porównaniu z rokiem poprzednim. Ubyło ponadto samych zadłużonych – 26 tys. emerytów spłaciło bowiem w ubiegłym roku swoje zobowiązania. Gdzie w rejestrze dłużników plasuje się Podkarpacie?

W tej chwili w Polsce jest 340 tys. zadłużonych emerytów. Mają oni do spłaty 800 tys. zobowiązań na łącznie 5,7 mld zł. Wśród dłużników rekordzistą jest 81-latek ze wsi w powiecie pszczyńskim na Śląsku – zalega on na kwotę 8,3 mln zł.To wyjątek, ponieważ seniorzy mieszkający na wsi generalnie radzą sobie lepiej niż ci z miast. […] Emeryci z obszarów wiejskich mają do spłaty zaledwie 17 proc. kwoty, którą muszą uregulować mieszkańcy miast – ocenia na łamach „Rzeczpospolitej” Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.

W województwie podkarpackim jest 8270 zadłużonych emerytów z łącznym długiem 131 mln zł. – Województwo podkarpackie wraz ze świętokrzyskim i podlaskim plasuje się w pierwszej trójce najmniej zadłużonych regionów. Pod względem liczby dłużników jest z kolei czwarte od końca – mówi Super Nowościom Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska z biura informacyjnego Krajowego Rejestru Długów. – Najbardziej zadłużona osoba w województwie podkarpackim to 63-letnia kobieta z powiatu przemyskiego, która zalega na kwotę ponad 777 tys. zł wobec banku i operatora telewizji cyfrowej – dodaje.

Co ciekawe, z szacunków Krajowego Rejestru Długów, do których dotarła „Rzeczpospolita”, wynika, że spadek dłużników wśród seniorów zbiega się z wzrostem zadłużonych dwudziesto- i trzydziestolatków. – Zwiększa się liczba dłużników mających do 35 lat. Ich dług powiększył się o 30 proc. – mówi Adam Łącki „Rzeczpospolitej”. – Dzięki dodatkowym środkom z programu Rodzina 500+ i rosnącym płacom młodzi mają lepszą zdolność kredytową i sami występują o kredyt. Powoli odciążają więc dziadków, którzy często pożyczali pieniądze na zaspokojenie potrzeb najmłodszych członków rodziny.

mc

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zarobkiewicz z Saksow Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zarobkiewicz z Saksow
Gość
zarobkiewicz z Saksow

W krajach zachodnich ZADEN emeryt nie dostanie kredytu, chyba ze polozy w depozyt swoj dom lub posiadlosci. Nie wolno wziasc nawet jednego centa ze swiadczen i zaden Sad na to na zachodzie nie pozwoli. Emerytura jest uwazana przez banki jako pieniadze na przezycie a wiec ZADEN Bank nie da pozyczki pod swiadczenia ktore jak to sie mowi dzisiaj jeszcze sa a jutro moze ich nie byc. To skad wtedy taki emeryt wezmie pieniadze aby oddac kredyt ? W Polsce Banki nie wiem jakimi sie kieruja kryteriami udzielajac kredytu temu ktory nie ma dochodow jako ze jak napisalem emerytura NIE JEST… Czytaj więcej »