Emeryci w Sejmie i Senacie

4.qxdPODKARPACIE. Jak im się wiedzie?

W polskim Sejmie i Senacie zasiada kilkadziesiąt osób, które są już na emeryturze. Oprócz tego, że pobierają poselską dietę i uposażenie, dostają też emerytury. Spośród podkarpackich parlamentarzystów troje to emeryci. Postanowiliśmy prześwietlić portfele tej trójki i porównać ich z innymi parlamentarzystami emerytami.

Każdy parlamentarzysta dostaje co miesiąc do ręki co najmniej 12,5 tysiąca zł, tj. pensję i dietę. Kwota ta może być powiększona o dodatki funkcyjne jak np. pracę w komisjach, czy pełnienie dodatkowych funkcji. Oprócz tego, cześć parlamentarzystów pobiera emerytury. Spośród podkarpackich parlamentarzystów w takiej sytuacji jest troje – dwóch posłów i jedna senatorka.

Podkarpackim parlamentarzystom – emerytom powodzi się nieźle. Największą emeryturę pobiera Andrzej Szlachta, poseł PiS. Miesięcznie dostaje on 4,2 tys. zł emerytury.

Porównując podkarpackich parlamentarzystów emerytów z kolegami po fachu z innych regionów, mieszczą się oni w średniej.

Są jednak w Polsce bogatsi emeryci zasiadający w parlamencie. Przykładowo, Józef Racki, poseł PO, pobiera miesięcznie 6,3 tys. zł emerytury. Stefan Niesiołowski, poseł PO, to również emeryt, który co miesiąc inkasuje z ZUS-u prawie 5 tysięcy zł. Wszystkim im jednak daleko do senatora Zbigniewa Meresa z PO. Ten emeryt co miesiąc dostaje 14,6 tys. zł.

4.qxd

W tej chwili średnia emerytura na Podkarpaciu wynosi 1689 zł miesięcznie. Są jednak tacy emeryci, którzy muszą zadowolić się najniższa gwarantowaną ustawowo emeryturą, która w 2013 roku wynosi 831 zł. To siedemnaście razy mniej niż bierze senator Meres.

***
Podkarpaccy emeryci politycy są przedstawicielami opozycji, przynajmniej nie głosowali za podniesieniem wieku emerytalnego czy sięgnięciem po pieniądze z OFE. Natomiast emeryci z PO i PSL, chociaż sami pobierają już emerytury, i to zazwyczaj niemałe, odmówili do nich prawa tysiącom rodaków, podnosząc wiek emerytalny. W ten sposób wiele osób musi dłużej pracować, często ponad siły, i czekać na upragnioną emeryturę, która na pewno nie wyniesie tyle, ile w przypadku parlamentarnych emerytalnych krezusów.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jąder
jąder
7 lat temu

buraki cukrowe
Z buraków cukrowych, które hoduje duża ilość rolników na podkarpaciu pozyskuje się cukier

armando
armando
7 lat temu

to jedna z tzw. „aniołków Kaczyńskiego” – miała ocieplać wizerunek prezesa i „walczyć” młode matki (będąc starą panną do dziś)
Jak na razie zrobiła dla podkarpacia tyle co inni spadochroniarze typu Maniuś Krzaklewski, Wrzodak, Onyszkiewicz, czy ludzie z poparcia o. Rydzyka
Tak jak nie słyszałem aby zrobiła cośkolwiek dla podkarpacia tak nie słyszałem aby zrobiła cokolwiek dla młodych matek
Ot bierze kase i smieje się z podkarpackich ciemnych wyborców

Fąfara
Fąfara
7 lat temu

a co ze szpiegami amerykańskimi podsłuchującymi premiera i prezydenta … ?!!!!

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

P.Ambroży – ma Pan rację – dlatego tym niekumatym przypomnę ;
Pani na zdjeciu to ; urodzona w Daniuszowie 07-X-1945 roku ; doktor socjologii / profesor nauk humanistycznych/nauczyciel akademicki – wybrana ; 17039 głosami

jasio
jasio
7 lat temu
Reply to  ROMAN

17 000 niezrównowazonych psychicznie …. ? wybrali kobietę, która nie tylko bierze podwójną kase to z Rzeszowem ani z Podkarpaciem nie ma nie wspólnego ….? :o

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

OREST i Tomek – wstydźcie się swojego braku pojęcia o tym kto i jak WAS reprezentuje i jakie cechy posiada?.

orest
orest
7 lat temu

A TA baba ze zdjęcia to niby z Podkarpacia? ciekawe czy kiedyś ty w ogóle mieszkała?

Fąfara
Fąfara
7 lat temu
Reply to  orest

ta kobieta to chyba nie ma w Rzeszowie nawet biura poselskiego ….?
nie mówiąc o tym kiedy ostatni raz była w Rzeszowie …..?

ROMAN
ROMAN
7 lat temu

fakt – u nas stanowczo tych parlamentarzystów jest za dużo zważywszy że faktycznie nie robią dla społeczeństwa nic- produkując tylko buble prawne/ poprawki / dezyderaty / nowelizacje / i tak to się kręci – robiąc wiele szumu z którego od 1989 roku nie wynika nic – dla przykładu podam jak jest w innych krajach; USA [ liczba ludności ; dane z 2010 – 308.745.538 ] liczba kongresmenów od 1920 = 435 osób Anglia [ liczba ludności ; dane 2011- 53,01 miliona osób] liczba parlamentarzystów = 650 osób Francja [ liczba ludności ; dane 2012 – 65,7 miliona osób] liczba deputowanych… Czytaj więcej »

tomek
tomek
7 lat temu

dajcie pracę młodym ludziom!!!!!

hijena
hijena
7 lat temu

panią Ziutke najczęsciej można spotkać tylko na imprezach religijnych.Kiedy ostatni raz była na podkarpaciu?

Ambroży
Ambroży
7 lat temu

Nie widzę w tym nic złego,ze bierze te samo pobory +emeryturę wypracowaną przecież jak każdy inny. Natomiast za ważniejsze uważam aby swoje doświadczenie życiowe, zawodowe w pełni wykorzystywał , a może i więcej niż pozostali posłowie często osoby bez czci wiary w dobro człowieka , wszelkiej maści ignoranci i karierowicze typu znanych sportowców lub celebrytów. A sam fakt iż SLD nie dawno coś brzdąknęło o propozycji wystawienia super -celebrytki znanej CBA pani Weroniki Marczuk , o mało nie powaliło mnie z nóg?. Czym innym natomiast jest w mojej ocenie dalszej polityki związanej z bylejakością pracy Senatu (moim zdaniem zupełnie niepotrzebnego… Czytaj więcej »

ZB
ZB
7 lat temu

Kiedy SE zapoczątkował „pomysł’ jednorazowego dodatku dla emerytów w wysokości 1000 zł
Obużony Żelichowski znany z nic nie robienia w Sejmie poseł emeryt z PSL grzmiał cyt”.Dawanie ludziom takiego prezentu byłoby dla nich miłe, ale nie możemy rozwalić państwa i jego finansów przez dobre chęci! „-Dlaczego taki oburzony? A może planują sobie podwyżkę.Od kiedy to Oni martwia się o Polskę?