Emerytury dożyje tylko co 3 mężczyzna

Według “Solidarności” emerytury dożyje tylko co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Na zdjęciu Andrzej Buczek i Józefina Hrynkiewicz podczas spotkania w Przemyślu. Fot. Autor

PRZEMYŚL, PODKARPACIE.  Rząd Donalda Tuska chce żebyśmy docelowo pracowali do 67. roku życia – zarówno kobiety jak i mężczyźni. “Solidarność” chce ogólnopolskiego referendum.

W połowie grudnia ubiegłego roku, Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” jednogłośnie podjęła decyzję o rozpoczęciu zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie utrzymania obecnych rozwiązań emerytalnych. Związkowcy sprzeciwili się rządowym propozycjom.

Wszystko zaczęło się od exposé premiera Donalda Tuska. Szef rządu zapowiedział wówczas stopniowe zrównywanie i podwyższanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn od 2013 roku, docelowo do 67. roku życia. Ma to być recepta na nadmierne zadłużenie państwa. – To umożliwi wypłacanie emerytur wszystkim i dzisiaj, i w przyszłości – mówił podczas od exposé Tusk. Z każdym rokiem Polacy mieliby pracować dłużej o trzy miesiące, dzięki czemu poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostałby w roku 2020, a dla kobiet w roku 2040. – Dramatem jest to, że takie decyzje podejmuje się bez dialogu, konsultacji społecznych – mówił w poniedziałek w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu Andrzej Buczek, Przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Przemyska NSZZ “Solidarność”. – “Solidarność” podjęła decyzję, a zarazem uchwałę o rozpoczęciu zbiórki podpisów pod wnioskiem o ogólnopolskie referendum, które rozstrzygnęłoby tak ważną dla Polaków sprawę – dodał Buczek.

- Chętnie popracuję do 67. roku życia jak będę miał świadomość, że średnia długość życia mężczyzn w naszym kraju wyniesie ponad 80 lat – mówi Pan Wiesław, pracownik jednego z zakładów w Przemyślu. Statystyki nie przewidują jednak takiego “skoku” w średniej długości życia w Polsce. Według wstępnych danych Narodowego Spisu Powszechnego w 2011 roku, 17,8 proc. polaków to ludzie w wieku poprodukcyjnym.

Większość z nich to emeryci

Przemyska “Solidarność”, by przybliżyć mieszkańcom regionu plany rządu, zorganizowała w Przemyślu i Jarosławiu konferencję pt. “Możliwości i konsekwencje zmian wieku emerytalnego”. Podczas spotkania, krótki wykład o emeryturach w Polsce i za granicą wygłosiła posłanka Józefina Hrynkiewicz – socjolog, profesor nauk humanistycznych. W czasie trwania konferencji zbierane były podpisy pod wnioskiem o referendum, w sprawie utrzymania obowiązującego wieku przechodzenia na emeryturę. Każda pełnoletnia osoba może udzielić swojego poparcia dla wniosku. Podpisy są zbierane także w siedzibie “Solidarności” w Przemyślu, Oddziałach w Jarosławiu, Przeworsku i Lubaczowie. Listy poparcia można również podpisywać u Przewodniczących organizacji związkowych NSZZ “Solidarność” w zakładach pracy. Referendum będzie możliwe, jeżeli uda się zebrać 500 tys. podpisów pod wnioskiem. Rządowy projekt ustawy w sprawie podniesienia wieku emerytalnego może być gotowy jeszcze w styczniu.

Łukasz Solski

 

do “Emerytury dożyje tylko co 3 mężczyzna”

 1. ren

  ci POpaprańcy nas wykończą

 2. mieszczuch

  podwyzszyć wiek emerytalny?? Tego nie może zrobić Polak Polakowi.

  • L.k

   Czy ta banda zwana rządem ma coś wspólnego z polakami.Tylko żyd lubi na lichwie wykorzystywać drugiego,aby sam się mogł bogacić.

 3. Przyszły emeryt

  Trwa zbiórka podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie zachowania obecnych rozwiązań emerytalnych. Przyłącz się do akcji – nie bądź biernym. Podpisz się pod wnioskiem i pomóż zebrać podpisy. Skorzystaj z uprawnienia, które daje nam konstytucja.

  Szczegóły na stronie http://www.referendumemerytalne.pl/

 4. mieszkanka

  pewnie bo oni nie muszą dożyć tego wieku a reszta niech zapier….. żeby dostać marny 1000

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.