Emerytury idą do Sejmu

Według Mieczysław Kasprzaka (z lewej) obecny projekt ustawy jest efektem kompromisu, Jan Sierżega z OPZZ zapowiada kolejne protesty. Zdjęcie ze spotkania w Ministerstwie Gospodarki w czasie związkowej demonstracji w lutym tego roku. Fot. Autor

WARSZAWA. Wiceminister Kasprzak: ten projekt ustawy to efekt kompromisu i sukces PSL.

W najbliższy czwartek w czasie obrad Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie ustawy emerytalnej. Projekt ustawy przyjął w piątek rząd. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami – jeżeli parlament przyjmie ustawę – na emeryturę przechodzić będziemy po 67 roku życia.

Pewnym zaskoczeniem była nieobecność na posiedzeniu rządu wicepremiera Waldemara Pawlaka, którego zastępował podkarpacki poseł, wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Okaząło się, że Pawlak miał wcześniej zaplanowane spotkanie w Łodzi.

- Obecny projekt ustawy to efekt kompromisu – mówi Mieczysław Kasprzak, dodając, że jego złagodzona w stosunku do pierwszych przymiarek wersja to efekt działań ludowców. Przypomnijmy, że spór o reformę emerytalną doprowadził do kryzysu w koalicji rządowej. Ostatecznie przyjęto, że wiek emerytalny zostanie podniesiony do 67 lat. Granica przejścia na emeryturę będzie podnoszona stopniowo – od 2013 roku, co cztery miesiące o jeden miesiąc. W przypadku kobiet po 62 roku, w przypadku mężczyzn po 65 roku życia możliwe będzie wypłacanie częściowych emerytur. Dobrowolnie składki emerytalne będą mogli płacić również zatrudnieni na umowę o dzieło.

Projekt ustawy budzi jednak wciąż protesty związkowców. Emocje dotyczą zwłaszcza emerytur mundurowych. Policjanci i żołnierze będą mogli przechodzić na emeryturę dopiero po ukończeniu 55 lat i 25 latach służby (dzisiaj mogą odchodzić już po 15 latach służby).

- W naszym negatywnym stanowisku wobec ustawy nic się nie zmieniło. Będziemy walczyć o wstrzymanie tej pseudoreformy – mówi Jan Sierżęga, przewodniczący podkarpackich struktur Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. Związkowcy zapowiadają kolejne protesty.

Szymon Jakubowski

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.