„Emerytury nie będą godne, a głodne”

Przez m.in. obniżenie wieku emerytalnego za kilkadziesiąt lat może zabraknąć pieniędzy na wypłaty emerytur.
Przez m.in. obniżenie wieku emerytalnego za kilkadziesiąt lat może zabraknąć pieniędzy na wypłaty emerytur.

KRAJ, PODKARPACIE. Większość ekonomistów zgodnie twierdzi, że młodzi Polacy nie mają co liczyć na godne emerytury za kilkadziesiąt lat.

Coraz więcej młodych Polaków przestaje wierzyć w to, że ZUS zapewni im godną przyszłość. Obawy te nie są bezzasadne, a potwierdzają to wyliczenia ekspertów wskazujące, że za kilkadziesiąt lat państwowych pieniędzy w instytucji zwyczajnie zabraknie. Znajdujemy się w przededniu kryzysu?

– Każdy obywatel otrzyma godną emeryturę – takie hasła padają z ust większości polityków próbujących zyskać poparcie społeczeństwa. Składanie tego typu zapowiedzi nie jest sztuką. Sztuką jest ich wypełnienie, a z tym najczęściej są kłopoty. Jeszcze rok temu „Rzeczpospolita” informowała, że w samym 2018 r. ZUS-owi zabraknie na wypłatę świadczeń nawet… 63 mld zł! Mając na uwadze starzejące się społeczeństwo, niski przyrost naturalny oraz niedawne obniżenie wieku emerytalnego trudno nie oprzeć się wrażeniu, że na emerytury obecnych 30-latków w przyszłości nie będzie miał kto pracować. – To wcale nie jest abstrakcyjna koncepcja – zauważa Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. – Jeżeli już zostaną wypłacone jakieś emerytury, to nie będą one godne, a raczej głodne – dodaje. Tego typu opinie alarmują, zwłaszcza że zdaniem Instytutu Badań Strukturalnych do 2050 r. liczba Polaków aktywnych zawodowo zmaleje aż o… 4,9 mln osób! – Państwo ma fundusze od obywateli, a jeśli obywateli jest mniej, to i pieniędzy zabraknie – wyjaśnia Sadowski.

Każdy płaci, nikt nie dostanie?
Obecnie każdej zatrudnionej osobie na umowę o prace przy płacy minimalnej (2,1 tys. zł brutto) odtrącane są składki emerytalne w kwocie 204,96 zł miesięcznie. Drugie tyle za pracownika płaci pracodawca. Rocznie mowa więc o łącznej kwocie prawie… 5 tys. zł. To dość dużo. Czy za obowiązkowo odtrącanymi pieniędzmi idzie więc gwarancja wypłaty godziwej emerytury w przyszłości? Zdaniem ekspertów, o to może być trudno, bo to, że regularnie „płacimy nie oznacza, że coś dostaniemy”.

– Nasz system emerytalny oparty jest głównie o wpłaty z bieżących podatków, dlatego w najbliższym czasie zabraknie pieniędzy na wypłatę emerytur – tłumaczy Dominik Łazarz, rzeszowski ekonomista WSIiZ. – Czekają nas cięcia w obecnych świadczeniach emerytalnych, jak i tych wypłacanych w przyszłości – dodaje. Z symulacji ekonomicznej grupy naukowej GRAPE, która wzięła pod uwagę m.in. skalę produktywności pracy i cierpliwości do oszczędzania Polaków, wynika że 70 proc. dzisiejszych 26-latków, otrzyma …najwyżej świadczenia na poziomie minimalnym.

Na Podkarpaciu najgorzej
Kolorowo nie jest na Podkarpaciu. Obecnie najwyższa emerytura w oddziale ZUS w Rzeszowie wynosi ponad 12 tys. zł, natomiast najniższa …8,55 zł. W 2017 r. przeciętne miesięczne świadczenie w całym regionie  osiągnęło poziom 1927,28 zł. To niestety najmniej ze wszystkich województw w Polsce. Może i najmniej jednak za taką kwotę można przeżyć. A czy seniorzy np. w 2050 r. o takich wypłatach będą mogli jedynie poważyć? – Emeryci w przyszłości mogą liczyć co najwyżej na 30 proc. obecnego uposażenia – ocenia Łazarz. – Polska ma obecnie jeden z największych deficytów w całej Unii Europejskiej – dodaje.

Jak więc zadbać o przyszłość?
Skoro ZUS wydaje się być instytucją nierentowną to co powinien zrobić podatnik, aby zadbać o przyszłość? Rozwiązań jest kilka. Pierwsze dotyczy odkładania pieniędzy do „skarpety”. Blisko 57 proc. mieszkańców Podkarpacia gromadzi fundusze w domu twierdząc, że zabezpieczy im to przyszłość. Jakie są inne pomysły? – Warto np. zainwestować w mieszkanie, bo taka opcja zawsze gwarantuje środki – zauważa Sadowski. – Po drugie doskonałą inwestycją jest wyedukowanie dzieci, które po latach pomogą rodzicom – dodaje. Kolejna opcja związana jest z prywatnymi sektorami oszczędzania. – Uważam, że najbezpieczniej jest regularnie odkładać kwoty do różnych form tzw. funduszy emerytalnych – mówi Łazarz. Co więcej, Polacy coraz chętniej przeznaczają pieniądze na lokaty bankowe, inwestują w obligacje Skarbu Państwa oraz grunty. – Forma oszczędzania jest zależna od naszej znajomości rynków finansowych – wyjaśnia Łazarz. O przyszłość lepiej więc zadbać już dziś.

Kamil Lech

13
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
Endrjuemerytowany spawaczOldrespniok Rzeszowskiemerytowany spawacz Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Endrju
Gość
Endrju

Zus chce podwyżki hehe to jest dopiero śmieszne

Oldres
Gość
Oldres

na szczęście są to wróżby polskich ekonomnistów, ich opinie warte tyle co psie goovno.

emerytowany spawacz
Gość
emerytowany spawacz

Mam zwapnione pluca po przebytej Gruzlicy, Mukowiscydoze 1-go stopnia i Astme oskrzelowa, Arytmie serca, Nadcisnienie zylne i tetnicze, Cukrzyce 2 st i jestem na insulinie, Cholesterol 2,5 krotnie ponad norme, Kamice nerkowa, Osteroperoze, Niedowlad nerwowy prawej reki, Uszkodzone kregi kregoslupa uciskajace rdzen kregowy, Puchline wodna nog. Od roku jestem na emeryturze. Bez przerwy slysze dlaczego nie pomagam innym bo jestem ponoc zdrowy jak byk. Nie oczekuje zadnej pomocy. Chce tylko jednego, aby wreszcie nikt juz ode mnie nic nie chcial !! O tak sie oblicza emeryture po 43 lat 4 m-cy 7 dni = 520 m-cy Mnie obliczono emeryture i… Czytaj więcej »

prawda
Gość
prawda

Spawaczu ,szacun dla Ciebie ! Ale jest iskierka nadziei na poprawę ,otóż Bolka Kapusia ruszyło sumienie i chce nam wypłacić po te 100 milionów, co obiecywał ,właśnie wypłynął z Gdańska tą samą motorówką, co przepłynęła płot w 1980 r ,wiezie man te zaległe miliony w workach, w poniedziałek wypłaci je w Sejmie ,wpierw Ryśkowi z Madery potem jego” rozdartej” towarzyszce partyjnej z upadłej Nowośmiesznej ,a potem całej reszcie ,do Rzeszowa Bolek dotrze koło Bożego Ciała ,zaproszony przez Komitet POwitalny i Złotego Jaśka. Bolek to człowek honoru ,tak jak Kiszczak, to słowa dotrzyma, już się ustawiajmy w kolejki pod apartamentami PO”… Czytaj więcej »

pniok Rzeszowski
Gość
pniok Rzeszowski

Jak te papieski kremowki na Panskiej ?
No ale te papieskie kremowki to sa z prywatnej kieszeni cukierni Orlowski i Rak.
A kasa ma byc panstwowa, a nad nia lape trzyma PiS !!

Oldres
Gość
Oldres

niezła litania choróbsk, a gdzie miałeś rozum by zadbać o zdrowie, byłeś chytry na forsę to masz co chciałeś i nie użalaj się publicznie nad sobą i swoim zasranym losem.

emerytowany spawacz
Gość
emerytowany spawacz

Ja sie nie uzalam nad soba ja chce co innego co napisalem poprzednio ;
Chce tylko jednego, aby wreszcie nikt juz ode mnie nic nie chcial !!
Zrozumiales ?

cycu44
Gość
cycu44

Po wróci do władzy to nie będzie żadnych emerytów bo nikt nie dożyje tak podwyższą wiek emerytalny. Praca do śmierci – taki ma program wyborczy Platforma

gosc
Gość
gosc

a moja zona ma 51 lat i pracowała 37 i ma 888 złoty zasiłku dla bezrobotnej,niech eksperci się wezmą za robote a nie straszenie ludzi co mnie obchodzi co będzie za 50 lat,chyba Kaczorem mnie już nie będziecie straszyć

prawda
Gość
prawda

Nie strachaj się gościu !!!
Grzecho i Rysiek zobowiazali się wygrać wszystkie wybory ,od zaraz i odsunąć Kaczora ,a wtedy twoja stara dostanie nie 888PLN ,ale minimum 6000 PLN, jak jaka Krzywonos, albo złotą sztabę Ambergolda ,bo przecie 6000 PLN, to oni tylko” idiotom dają” ,a nie swoim wyborcom :-)

lokalny członek PO
Gość
lokalny członek PO

PO jak tylko wygra wybory to zlikwiduje 500+ i wprowadzić w ramach zemsty za to że ich Polacy odsunęli od władzy – PODATEK KATASTRALNY!!!

A o nim mowa właśnie była na ostatnim konwencie PO.

Zirytowany
Gość
Zirytowany

,,Obawy te nie są bezzasadne, a potwierdzają to wyliczenia ekspertów wskazujące, że za kilkadziesiąt lat państwowych pieniędzy w instytucji zwyczajnie zabraknie. Znajdujemy się w przededniu kryzysu?”

Dziwne porównanie kryzys nastąpi za kilkadziesiąt lat czy w.g. określenia w przededniu nastąpi szybko?

prawda
Gość
prawda

„Coraz więcej młodych Polaków przestaje wierzyć w to, że ZUS zapewni im godną przyszłość. ” Pisze Pan Redaktor i to nic nowego ,przecież każdy kto pamięci całkiem jeszcze nie stracil ,albo nie ogłupili go do cna” funkcjonariusze głównego nurtu” ,zwani dla kawału „dziennikarzami” /bo piszą za dnia, a nie po nocy, na II zmianie, jak za Waldka/:-) ,którzy na wyścigi piszą to , co objawi im Mark Dekan ,albo Jonny Daniels /to tacy dwaj nowocześni prorocy / „wykładniki demokracji” jedynie słusznej ,jedynie euro-pejs-kiej i jedynie prawdziwej, ludowej (co prawda innych ludów ) :-) Więc jeśli ktoś swój rozum i pamięć… Czytaj więcej »